III Rajd Pieszy „Śladami Lutowej Bitwy Przasnyskiej 1915 roku”

W niedzielę, 19 lutego, z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej 14PSS odbył się już po raz trzeci rajd pieszy szlakami lutowej bitwy przasnyskiej. W tym roku uczestnicy upamiętnili szlak bojowy 36. rezerwowej Dywizji Piechoty zmuszonej do odwrotu pod naporem I Korpusu Syberyjskiego.

Większość uczestników zebrała się o godz. 9.00 przed Muzeum Historycznym w Przasnyszu skąd specjalnie podstawionym autobusem wszyscy wyruszyli do kościoła w Lesznie (świątyni filialnej przasnyskiej parafii św. Stanisława Kostki), by tu wziąć udział we mszy św. Po mszy piechurzy wyruszyli do lasku „Grabówiec” na cmentarz pierwszowojenny, gdzie spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy. Na cmentarzu zapalono znicze przy specjalnie przygotowanych dzień wcześniej krzyżach, prawosławnym i katolickim. Mariusz Maciaszczyk z grh 14PSS przybliżył uczestnikom historię cmentarza i wskazał przybliżoną liczbę poległych (ok. 70 Niemców i 900 Rosjan). Po krótkiej dyskusji wszyscy wyruszyli „Drogą Wojenną” w kierunku Sierakowa i dalej przez strefę gospodarczą na kolejny cmentarz żołnierzy Wielkiej Wojny, znajdujący się na karwackim cmentarzu komunalnym. Po drodze do piechurów dołączyli konni ze stajni „Księstwo” Jacka Piotrowskiego

Następnie na cmentarzu komunalnym, a dokładnie w kwaterze wojennej żołnierzy zapalono kolejne znicze. Żołnierze ci to ofiary walk o miasto Przasnysz, którzy zmarli z powodu odniesionych ran w przykoszarowym szpitalu, gdzie chowano ich przy terenie koszar. Niedługo potem członkowie14PSS: Wojciech Kołakowski i Krzysztof Cieszkowski poczęstowali wszystkich herbatą i kawą, a także pysznymi ciasteczkami.

Ostatnim odcinkiem rajdu był marsz w kierunku kompleksu leśnego w Karwaczu, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w bitwie przasnyskiej. Na cmentarzu zapalono już ostatnie znicze pod krzyżem, który postawiono podczas poprzedniej edycji rajdu. Obok cmentarza w parkingu leśnym na uczestników czekała pyszna zupa przygotowana przez Mariusza Łyszkowskiego. Prócz zupy można było upiec sobie kiełbaski na ognisku. O godz. 15.20 wszyscy wyruszyli autobusem specjalnym na konferencję historyczną do Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Konferencja historyczna dotyczyła okresu bitwy przasnyskiej z 1915 roku, którą poprowadzili:

„Nie tylko kawaleria. Zwierzęta w czasie wojny 1914-1918” – dr hab. n. wet. Sławomir Gonkowski, prof. UWM.

„Utracony  sztandar – ostatnia walka batalionu szczecińskich fizylierów.  Józefowo 1915” – mgr Jacek Furmańczyk.

„Duchowieństwo powiatu przasnyskiego wobec Wielkiej Wojny” – mgr Piotr Kaszubowski.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło TPZP składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom rajdu.

W rajdzie szli: rekonstruktorzy z Lubonia k.Poznania, Kaliningradu (Rosji), Malborka, Olsztyna, Modlina, Krasnosielca, Przasnysza i okolic w tym PSHO i konni ze stajni „Księstwo” Jacka Piotrowskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Krępy Nowej prowadzeni przez Panią Annę Sobieską – Jażdżyk oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic.

Podziękowania kierowane są także: Kolegom z Rosji, którzy pierwszy raz byli na ziemi przasnyskiej, Jackowi Furmańczykowi, Wojciechowi Ostrowskiemu z „Gościa Płockiego” (który szedł w rajdzie), państwu Dariuszowi i Malwinie Kowalskim z Osówca Kmiecego za podarowanie brzóz na krzyże, policji z Przasnysza za czuwanie nad bezpieczeństwem  uczestników rajdu.

14 PSS składa ponadto ogromne podziękowania: Burmistrzowi Przasnysza Panu Waldemarowi Trochimiukowi,  Pani Grażynie Wróblewskiej – Wójt Gminy Przasnysz, Nadleśnictwu Przasnysz oraz Pani Agnieszce Brykner, dyrektor Muzeum Historycznego z Przasnysza.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments