II Przasnyski Jarmark Staropolski – program

Drugi  Przasnyski  Jarmark Staropolski

Rynek  Miejski

31  Maja 2014 , godz. 10 -19

                                              Szczegółowy Program

 10 00                  Rozpoczęcie jarmarku

1030  – 1100    Prezentacja rekonstruktorów historycznych, wystawców i gości jarmarku

1100 – 1130    Inscenizacja taneczno – teatralna  „Krzyżacy w Przasnyszu”

1130  – 1200    Koncert jarmarcznej muzyki średniowiecznej, nauka tańca średniowiecznego

1200  – 1300    Konkurs na najlepszy strój średniowieczny

13 00  -1900   Gra miejska, pokazy i warsztaty, staropolskie zabawy,

                      Gry i konkursy, zawody sprawnościowe dla młodszych i starszych

                      Opowiadanie i ilustrowanie  legend mazowieckich

                      Bajka dla najmłodszych

1900            Wspólne z Miejskim Chórem Męskim biesiadne śpiewanie

 

         Na jarmarku jak w przysłowiowym garncu  można będzie zobaczyć wszystko co związane jest z dawnym rzemiosłem, sztukami pięknymi, obyczajami, kulinariami  i  życiem codziennym  w  średniowiecznym mieście.     

   Przasnysz powraca do swej chlubnej przeszłości, gdy był uznawany za trzecie po Warszawie i Płocku, miasto ma Mazowszu. Jego największy rozkwit nastąpił w XVI stuleciu. W tamtym czasie był ważnym ośrodkiem gospodarczym, z bardzo dobrze rozwiniętą i  zróżnicowaną produkcją rzemieślniczą. Przebiegające przez Przasnysz ważne szlaki komunikacyjne przyczyniły się do rozwoju handlu w mieście. Słynne były wielkie jarmarki przasnyskie i cotygodniowe targi, na których handlowano niemalże wszystkim.

      31 maja na przasnyskim rynku, jak to niegdyś bywało, staną jarmarczne kramy historyczne garncarza, stolarza, bartnika, szewca, kowala, złotnika, powroźnika, piwowara, tkaczek i krawcowych. Zawita też na rynek kat z dybami i narzędziami  tortur.  Przez cały czas trwania jarmarku prezentowane będą średniowieczne techniki rękodzieła i rzemiosła. Pokazom i prezentacjom rzemieślników historycznych towarzyszyć będą warsztaty, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił i umiejętności. Będą też klimaty kulinarne, zielarstwo, przyrządzanie potraw wg dawnych przepisów i ich degustacja. Sztuki piękne prezentować będzie średniowieczna muzyka, tańce oraz pokazy i warsztaty z  iluminatorstwa  średniowiecznego, pisania ikon i heraldyki. Bogato prezentowane będą różnego rodzaju ozdoby i techniki ich wytwarzania. Będzie też szeroka i atrakcyjna oferta rozrywki dla młodszych i starszych. Rekonstruktorzy historyczni zaproszą do udziału w średniowiecznym kole fortuny oraz   grach  planszowych i plenerowych. Dzieci będą mogły wziąć udział w staropolskich zabawach i zawodach sprawnościowych z cyklu „Zostań giermkiem księcia Janusza”. Pasowania na giermka dokona sam książę Janusz. Podczas jarmarku można będzie obejrzeć ciekawą wystawę ze zbiorów dr Waldemara Krzyżewskiego na temat średniowiecznych sposobów leczenia koni, natomiast w Muzeum wystawę iluminatorstwa ksiąg Kamila Królikowskiego

Historyczną część jarmarku (gra miejska, inscenizacja, tańce, konkursy, zabawy) poprowadzi  Daniel Sukniewicz – projektant Szlaku Książąt Mazowieckich.

              Uzupełnieniem nurtu historycznego jarmarku  będą na rynku  stoiska handlowe ze  współczesnym rękodziełem artystycznym (rzeźby, ceramika, obrazy, hafty, wycinanki, patchworki, biżuteria, zabawki drewniane, wyroby  z  wikliny, słomy i ratanu), z potrawami regionalnymi (piwo jałowcowe, wędliny staropolskie, sery, miody, pieczywo obrzędowe, kołacze ,placki,  nalewki) i  bogatą ofertą  kwiatów i krzewów  (domowych  i ogrodowych).

     Na jarmarku zaprezentują też swoje wyroby Środowiskowe Domy Samopomocy z Myszyńca, Strzegowa, Makowa Mazowieckiego i Przasnysza.  Stoiska z własnymi  wytworami  i warsztatami dla młodszych i starszych uczestników jarmarku  zorganizuje Stowarzyszenie Oświatowe Grono, Przasnyska Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej  Świetlik, Stowarzyszenie Razem, Szkoła Podstawowa Nr 1, Miejska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna, Pracownia Batiku MAMUT z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Dodatkową atrakcją dla uczestników jarmarku będą pokazy sokolnicze i przejażdżki konne po mieście. Imprezę zakończą wspólne śpiewy biesiadne.

 

Serdecznie zapraszamy

na  Przasnyski Jarmark Staropolski

plakat_jarmark


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments