I Przegląd Pieśni Patriotycznych w Bogatem

W ostatnią sobotę października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogatem odbył się I Przegląd Pieśni Patriotycznych zorganizowany w ramach zadania publicznego pn. „Kultura i tradycja łączy pokolenia”. Wydarzenie to przygotowało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz wraz z biblioteką publiczną z Bogatego.

Ideą przeglądu było przypomnienie polskiego dziedzictwa kulturowego, historycznego i religijnego towarzyszącego powstawaniu pieśni poświęconych Ojczyźnie.

W sobotnie popołudnie widzowie zgromadzeni w sali widowiskowej biblioteki mogli wysłuchać różnych interpretacji doskonale znanych pieśni i piosenek patriotycznych, które szczególnie często słychać przy okazji kolejnych rocznic odzyskania niepodległości. Nie mogło więc zabraknąć „Szarej piechoty”, „Polskich kwiatów” czy „Legionów”. Niektórzy uczestnicy przeglądu zdecydowali się jednak na bardziej urozmaicony repertuar i zaśpiewali m.in. takie piosenki jak „Biały krzyż”, „Czerwone maki”, „Warszawo ma” czy „Białe róże”.

W przeglądzie wystąpiło 19 solistów i 5 kilkuosobowych zespołów z całej gminy Przasnysz. Łącznie do rywalizacji śpiewaczej stanęło 37 osób. Wszystkich oceniała komisja konkursowa w składzie: Piotr Jeronim, Edward Myśliwczyk i Andrzej Sekuna. Jury konkursowe brało pod uwagę m.in. dobór repertuaru zgodny z tematyką Przeglądu, poziom artystyczny wykonania utworu, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.

Ostatecznie jury przyznało miejsca w następujących kategoriach:

 Uczniowie klas III-VI:

 1.  miejsce – Julia Matusiak
 2.  miejsce – Alicja Kraśniewska
 3.  miejsce – Julia Keczmerska

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:

 1.  miejsce – Aleksandra From
 2.  miejsce – Karolina Zabielska
 3.  miejsce – Marta Karwacka

 Osoby dorosłe:

 1. miejsce – Janusz Radomski
 2. miejsce – Renata Bonisławska-Sikorska
 3. miejsce – Anna Jelińska

Zespoły:

 1. miejsce – zespół z Leszna (E. Cieślewska, A. Piotrowska, M. Stankiewicz, O. Olszak)
 2. miejsce – zespół seniorów z Bogatego (H. Mórawska, K. Szmalc, K. Przybysławski)
 3. miejsce – zespół harcerski „Eko”.

Występy uczestników przeglądu oklaskiwały nie tylko ich rodziny. W Bogatem pojawili się m.in. wójt Grażyna Wróblewska, radni gminni, a także dyrektorzy szkół – Iwona Tworkowska i Wojciech Krawczyk. Nie zabrakło też nauczycieli, członków Klub Seniora, i wielu przedstawicieli społeczności gminnej, której takie wydarzenie bardzo przypadło do gustu.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments