Handmade – czyli ręcznie robione przez uczestników „W Kurpia obiektywem”.

W sobotę 18.04.2015 uczestnicy programu Równać Szanse 2014 pn. „W Kurpia obiektywem” po raz drugi wzięli udział w warsztatach rękodzieła kurpiowskiego i artystycznego, gdzie mieli możliwość zapoznać się z różnorodnymi technikami, doskonalić swój warsztat twórczy oraz zaznajomić się z pracami różnych artystów. To już kolejne warsztaty realizowane w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży przy udziale Stowarzyszenia RAZEM z Przasnysza.

Warsztaty poprowadziły panie z Kurpiowskiego Koła Biblioteki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece w Chorzelach Filia Biblioteczna w Zarębach. W czasie spotkania młodzież mogła własnoręcznie stworzyć oraz ozdobić niepowtarzalne elementy dekoracyjne (naszyjniki, broszki, korale). Wykorzystanie chust, filcu, rzemyków oraz koralików na zajęciach okazało się inspiracją do naśladowania dla miłośników oryginalnej, etnicznej biżuterii.

W czasie spotkania panie prowadzące opisały młodzieży elementy swojego stroju ludowego Kurpiów – barwne spódnice w gustownie dobrane prążki i paski, koszule lniane, białe, gorsety granatowe lub zielone z naszytymi guzikami; dodatkowo panny Kurpianki na uroczystości ubierają się w czółka- czepce jakie noszą na głowie.

W dalszej części spotkania p.Jadwiga Kołaczkowska zaprezentowała uczestnikom historyjkę opowiedzianą gwarą, a także podała przykłady w gwarze kurpiowskiej: „ksioty” – kwiaty, „łoko” – oko, „tero” – teraz, „opoziedoć” – opowiadać, „łotforte” – otwarte, „psiejądz” – pieniądz, „zianek” – wianek, „bazić” – bawić, „dziewcok” – dziewczyna, panna, „chłopok” – chłopak, „kruzyk” – kubek, garnuszek.

Wszystkim obecnym dopisywał humor i zadowolenie z własnoręcznie wykonanych dekoracji.



Joanna Ciesielska-Lipka


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments