Gospel w Chorzelach

Miniona niedziela była w chorzelskim kościele parafialnym wyjątkowo rozśpiewana. Wszystko za sprawą chóru Camerata z Iławy, który zagrał w Chorzelach mszę gospel „Gloria” stworzoną przez norweskiego kompozytora Thore W. Aasa. Taki koncert odbył się po raz pierwszy w chorzelskiej świątyni, ale słuchacze mają nadzieję, na kontynuację tego pomysłu.

Muzyka gospel kojarzy się wszystkim przede wszystkim z amerykańskimi filmami, na których czarnoskórzy mieszkańcy USA wykonują skoczne piosenki w kościołach protestanckich. Ale gospel ma wiele odmian. To mniej znane oblicze muzyki kościelnej zaprezentował w Chorzelach iławski chór Camerata. Mniej znane – nie znaczy gorsze, o czym przekonali się ci, którzy przyszli na koncert 20 października do chorzelskiej świątyni.

Chór wystąpił na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Chorzel, a cel tego koncertu był dwojaki. Chodziło oczywiście o to, by nasycić się duchowo; ważny był jednak i materialny cel występu. TPCh wraz z Fundacją na rzecz Dzieci i Młodzieży „Iskierka”, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną, drużyną harcerską „Sanitas” oraz OSP Chorzele postanowiły zorganizować koncert charytatywny. Razem z występem Cameraty zbierano pieniądze dla parafii, by wspomóc księdza Stanisława Dziękiewicza w modernizacji zabytkowych kościelnych organów. Przed kościołem w dniu koncertu można więc było spotkać liczną grupę wolontariuszy kwestujących w wybranym celu.

Najważniejszy był jednak występ chórzystów z Iławy. Ci dali z siebie wszystko i zachwycili publikę. Po zakończeniu „Glorii” słuchacze długo nie chcieli wypuścić śpiewających z kościoła, dlatego członkowie chóru wręcz musieli bisować. Ksiądz proboszcz zaś komentował po zakończeniu koncertu: – Niech żałują ci, którzy nie przyszli. Drugi raz taka okazja się nie zdarzy.

Dzięki koncertowi udało się zebrać niemal 1300 złotych. Pieniądze te zostaną przekazane na konto parafialne, by wspomóc regulację płatności za modernizację organów.


kwestujący występ chóru (2) występ chóru


Towarzystwo Przyjaciół Chorzel


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments