Gmina Przasnysz. Wykopywali karpę, znaleźli płytę nagrobną.

W Wandolinie, w gminie Przasnysz odnaleziono część tablicy nagrobnej. Prawdopodobnie pochodzi ona z cmentarza katolickiego w Przasnyszu.

 

Niecodziennego odkrycia dokonał Artur Rekosz, mieszkaniec Wandolina, który przypadkiem wykopał tablicę nagrobną. O znalezisku mężczyzna poinformował władze gminy Przasnysz .

Na miejscu okazało się, że tablica pochodzi prawdopodobnie z 1876 roku. Jest jej tylko część, więc ciężko ustalić, do kogo dokładnie należała.

Znaleziskiem bardzo szybko zainteresowała się Grażyna Wróblewska, wójt gminy Przasnysz, która skontaktowała się z regionalnymi historykami. Obecnie przechowuje ją Waldemar Krzyżewski. Docelowo ma zostać przekazana do Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Podczas rozmowy z Waldemarem Krzyżewskim udało się nam ustalić, że podczas I wojny światowej, przasnyski cmentarz katolicki został zbombardowany, a znaleziony piaskowiec prawdopodobnie pochodził z  kwatery prawosławnej cmentarza. Po korozji można domniemać, że tablica rozpadła się jeszcze przed jej zakopaniem. Po ustaniu epidemii koronowirusa historycy mają zamiar przeczesać dostępne archiwa w poszukiwaniu informacji na temat znaleziska.

Dziś można natomiast stwierdzić, że grób, z którego pochodzi tablica należał do obywatela Rosji urodzonego w 1824 roku, a zmarłego w 1876. Być może był delegowany do miejscowego urzędu powiatowego, jak to się odbywało w tamtych czasach. Według Waldemara Krzyżewskiego tacy urzędnicy co trzy lata zmieniali miejsce pobytu, aby nie integrować się ze społeczeństwem i nie wchodzić z nim w układy. Tak też mogło być i  w tym przypadku.

w.b.


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adpi
Adpi
8 miesięcy temu

Przydało by się delegować i unas

Singa.
Singa.
8 miesięcy temu

Ciekawe…
W Wandolinie był cmentarz żołnierski z I Wojny Światowej, i zniknął bez śladu…
A teraz to.

Singa.
Singa.
8 miesięcy temu

To fragment płyty nagrobnej Wilhelma Chmielewskiego, podpułkownika w 24 Symbirskim pułku piechoty, zmarłego 30 grudnia 1876 roku w Przasnyszu.
Urodził się prawdopodobnie w guberni wołyńskiej, syn Antoniego i Honoraty.
Kawaler orderów: świętej Anny III klasy, świętego Stanisława II klasy, i świętego Włodzimierza IV klasy.

ben
ben
8 miesięcy temu
odpowiada  Singa.

Zgadza się. Dodam tylko, że zmarł 30 grudnia 1876 według kalendarza juliańskiego, a według gregoriańskiego 10 stycznia 1877.

ben
ben
8 miesięcy temu
odpowiada  ben

Poprawka, przepraszam. Według juliańskiego zmarł 29 grudnia, 30 grudnia spisano akt zgonu.

Singa.
Singa.
8 miesięcy temu
odpowiada  ben

Dokładnie, mój błąd. Zmarł 29 grudnia 1876 starego stylu 😉

Singa.
Singa.
8 miesięcy temu

Mieli zaktualizować artykuł i nic :/

Adam
Adam
7 miesięcy temu

Pomyliłem się, administratora proszę o usunięcie wpisu.