Gmina Przasnysz w Europejskich Dniach Dziedzictwa

Wrzesień jest tradycyjnym miesiącem organizacji szeregu wydarzeń kulturalnych, artystycznych i naukowych związanych z Europejskimi Dniami Dziedzictwa – największej inicjatywy kulturalno-edukacyjnej całej Europy. W tym roku do polskiej części obchodów tego europejskiego święta kultury dołączyła także Gmina Przasnysz.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólny pomysł przedstawicieli Rady Europy i Unii Europejskiej realizowany od ponad trzech dekad na terenie niemal wszystkich państw naszego kontynentu. Początkowo miała to być akcja promująca głównie zabytki stałe znajdujące się na terenie Europy, z czasem jednak idea projektu znacznie się rozszerzyła i objęła wiele cennych inicjatyw lokalnych, chroniących tradycję i kulturę małych ojczyzn.

W Polsce EDD zainicjowano już ponad dwie dekady temu. Od wielu już lat we wrześniu realizowanych jest w naszym kraju mnóstwo imprez plenerowych, wystaw, prelekcji, ale także i wycieczek, gier historycznych i wielu innych wydarzeń prezentujących dorobek wcześniejszych pokoleń. W tym roku Gmina Przasnysz postanowiła wpisać Dożynki Gminno-Miejsko-Powiatowe jako przykład takich właśnie działań.

Stąd też oprócz wydarzeń na scenie, podczas tegorocznych Dożynek w Świętym Miejscu można było obejrzeć m.in. dawny sprzęt rolniczy, zapoznać się bliżej z tradycjami regionu, a także spróbować potraw regionalnych, w tym dwu specjałów wpisanych na listę produktów tradycyjnych ewidencjonowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie bez znaczenia było też to, że w dniu Dożynek, czyli 8 września, w Świętym Miejscu odbywał się tradycyjny odpust, gromadzący licznie miejscowych parafian.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają w naszym kraju pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”.guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments