Gmina Przasnysz: Święto pieczonego ziemniaka w Oględzie

Jesień nieodparcie musi kojarzyć się na wsiach z okresem zbioru ziemniaków. A skoro tak, nieodparcie wiązać się z tym musi święto pieczonego ziemniaka – jako dawny zwyczaj wspólnych zabaw kończących czas zbioru. Aby o tej tradycji nie zapomniano, w połowie października przygotowano w gminie Przasnysz specjalną uroczystość. Z ziemniakiem w tle.

Święto pieczonego ziemniaka było pomysłem Stowarzyszenia na  rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz. Organizacja ta we współpracy ze Szkołą Podstawową w Mchowie oraz grupą nieformalną z Oględy, działającą pod przewodnictwem Elżbiety Szypulskiej, przygotowała w Oględzie wspomnianą uroczystość. Święto rozpoczęło się występami uczniów ze Szkoły Podstawowej, którzy zaprezentowali również prace plastyczne. Następnie uczestnicy spotkania rywalizowali ze sobą w przeróżnych konkurencjach i zabawach. Oczywiście wszystkie zabawy musiały być związane z ziemniakami – jak przystało na ziemniaczane święto.

Zwycięzcy konkursów otrzymali drobne nagrody, a wszyscy – solidną porcję dobrej zabawy. Dodatkową atrakcją tego wydarzenia były przejażdżki bryczką oraz pieczenie kiełbasek na ognisku.

W trakcie całego święta można było degustować potrawy m.in. z ziemniaków przygotowane przez lokalną społeczność Uroczystość była okazją do integracji tej społeczności.

Święto pieczonego ziemniaka było częścią projektu pod nazwą „Integracja mieszkańców Gminy Przasnysz poprzez cykl imprez rekreacyjno-kulturalnych” w ramach  ogłoszonego przez Gminę Przasnysz konkursu ofert na realizację zadania publicznego pn. „Wspieranie projektów propagujących integrację społeczności lokalnej”.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments