Gmina Przasnysz: Fundusz sołecki i jego efekty

Drogi, miniplace zabaw, boiska, wiaty przystankowe, punkty oświetlenia, remonty świetlic wiejskich… To tylko niektóre z inwestycji poczynionych w gminie Przasnysz ze środków sołeckich. W mijającej właśnie kadencji udało się zrealizować takich działań grubo ponad sto. Ich łączna wartość w czteroleciu przekroczyła zaś milion złotych.

 

Gmina Przasnysz jest jedyną gminą powiatu przasnyskiego, która w tak szerokim zakresie wykorzystuje mechanizm funduszu sołeckiego. Dzięki temu w okolicach Przasnysza można natknąć się co i rusz na niewielkie inwestycje wykonywane dzięki funduszowi sołeckiemu. Tak samo jest w kończącym się powoli roku budżetowym. Ostateczna wartość prac sfinansowanych z tego źródła będzie znana dopiero w grudniu, już jednak wiadomo, że będzie to kwota liczona w setkach tysięcy złotych.

 

Od marca tego roku na terenie gminy zrealizowano m.in. takie działania, jak: budowa oświetlenia gminnego (Bogate, Emowo, Helenowo Stare, Zawadki), remonty dróg gminnych (Cierpigórz, Dębiny, Fijałkowo, Grabowo, Kijewice, Leszno, Lisiogóra, Mchówko, Osówiec Kmiecy i Szlachecki, Sątrzaska), modernizacja i wyposażenie świetlic wiejskich (Bartniki, Mchowo) czy wyznaczenie, ogrodzenie lub wyposażenie wiejskich terenów rekreacyjnych (Dobrzankowo, Karwacz, Szla).

 

I tak jest w zasadzie co roku. W tym projekcie istotne jest jednak nie tylko to, co można zrealizować z funduszu, lecz także to – kto o tym będzie decydował. Najważniejszą zasadą działania funduszu jest bowiem to, że decyzja o inwestycjach należy do samych mieszkańców poszczególnych sołectw. I to jest jedna z największych wartości dodanych tego projektu.

 

Ale zysków z prowadzenia funduszu sołeckiego jest więcej. Rokrocznie 30% wszystkich poniesionych wydatków wraca do kasy gminnej w formie dotacji z budżetu centralnego. Na każde 1000 złotych wydanych na fundusz 300 złotych jest zatem refundowane. Ponadto stałość funkcjonowania funduszu pozwala poszczególnym sołectwom planować inwestycje w rozbiciu na kolejne lata. To zaś z kolei uczy mieszkańców racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi. Wreszcie dzięki funduszowi łatwiej będzie samej gminie starać się o nowe, duże inwestycje finansowane ze środków unijnych.

 

W ciągu czterech ostatnich lat praktycznie każde sołectwo kilkukrotnie wykorzystywało środki z funduszu sołeckiego. Jest to dowód na to, że mieszkańcy gminy Przasnysz coraz bardziej świadomie podchodzą do obywatelskich przywilejów i obowiązków, a także coraz śmielej współuczestniczą w rozwoju gminy. Co może tylko cieszyć. Dla innych samorządów zaś – stanowić przykład, jak rozwijać swoje małe ojczyzny.

 

Zestawienie inwestycji wykonanych z funduszu sołeckiego w ostatnich czterech latach:

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments