Gmina Jednorożec zinwentaryzowała azbest.

Gmina Jednorożec zakończyła prace terenowe związane z inwentaryzacją azbestu. Do końca roku dane dotyczące pokryć dachowych pojawią się ogólnodostępnej bazie internetowej. Dotychczas w powiecie przasnyskim zinwentaryzowano 30 906 071 kg wyrobów azbestowych, z czego 30 407 603 kg pochodzi od osób fizycznych. Dotychczas unieszkodliwiono 2 677 653 kg, a 28 228 419 kg pozostało do unieszkodliwienia. Do 2032 roku niebezpieczny materiał musi zniknąć ze wszystkich budynków.

 

Gmina Jednorożec pozyskała dotację celową w wysokości 15 000 zł, co stanowi 77% kosztów kwalifikowanych na zadanie polegające na opracowaniu Programu usuwania wyrobów zawierających azbest oraz aktualizacji inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest dla gminy Jednorożec.

– Od 10 sierpnia 2020 r. na terenie gminy, prowadzona była inwentaryzacja, a prace terenowe trwały do połowy września. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem Programu usuwania wyrobów zawierających azbest dla Gminy Jednorożec, wykonaniem warstwy obrysów obiektów zawierających azbest w formacie ESRI Shape file zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Rozwoju, wprowadzeniem do Bazy Azbestowej wyników inwentaryzacji azbestu, wykonaniem sprawozdania z realizacji zadania do Ministerstwa Rozwoju oraz opracowaniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko – poinformował nas wójt Krzysztof Iwulski.

Wyniki inwentaryzacji dotyczące osób fizycznych zasilają Bazę Azbestową (www.bazaazbestowa.gov.pl) wraz z przygotowaniem warstwy obrysów obiektów z przypisanymi do obiektu atrybutami: numerem działki ewidencyjnej i numerem obrębu ewidencyjnego.

Wyniki przeprowadzonej w gminie inwentaryzacji dotyczącej osób fizycznych będą dostępne w bazie wraz z końcem roku.

Baza Azbestowa jest darmowym i obowiązkowym narzędziem informatycznym dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w zakresie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest.

Jest ona dostępna także dla wszystkich zainteresowanych tematyką bezpiecznego wycofywania z użytkowania wyrobów azbestowych. Dane do Bazy Azbestowej wprowadzane są na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji oraz na podstawie kart przekazania odpadów. Do 31 marca każdego roku gminy mają obowiązek wysłania Bazie Azbestowej stosownego raportu za rok poprzedni. Baza Azbestowa stanowi jedno z narzędzi monitorowania zadań wynikających z Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032.

Od 1997 roku w Polsce obowiązuje zakaz produkcji wyrobów zawierających azbest, obrotu oraz sprowadzania azbestu i wyrobów, które go zawierają. Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 23 października 2003 roku mówi, że wszelkie wyroby, które zawierają azbest muszą zniknąć do 31 grudnia 2032 roku.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dekalb
dekalb
3 lat temu

Poruszając azbest trujemy bardziej środowisko niż pozwalając mu leżeć spokojnie na dachu(nie mówiąc o przechowywaniu w ziemi–bo w powietrzu on się nie rozpłynie po zdjęciu z dachu)—ale nie pierwsza to głupota i za pewnie nie ostatnia.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Wychodzi na to, że w jednej tylko gminie są 2 miliony m2 azbestowych dachów. Przyzwoity budynek ma jakieś 200 m2 dachu. Więc mamy jakieś 10.000 budynków przykrytych azbestem? Coś mi się te dane wydają mało wiarygodne…