Fundacja Przasnyska – Społecznicy szkolą się z rachunkowości

W Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej rozpoczęły się szkolenia formalno-rachunkowe dla liderek i liderów przasnyskich organizacji pozarządowych. Przez trzy soboty od 12 kwietnia do 10 maja społecznicy nauczą się jak odnaleźć się w gąszczu przepisów, które często blokują działania małych stowarzyszeń i fundacji. Warsztaty prowadzi trener z największego w Polsce portalu dla organizacji pozarządowych ngo.pl.

Trzydniowy warsztat o formalnych i rachunkowych obowiązkach organizacji pozarządowych to pierwsze z serii kilkunastu szkoleń, które odbędą się w nowo otwartym Centrum Animacji i Wsparcia. Zorganizowaliśmy je po to, żeby osoby, które wkładają dużo wysiłku w pracę w przasnyskich stowarzyszeniach i fundacjach nie narażały się na odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków w urzędach czy nieznajomość księgowych procedur – mówi Elżbieta Zembrzuska, koordynatorka Centrum. Po wstępnych szkoleniach uruchomimy też indywidualne konsultacje formalno-księgowe. Będzie na nich można poufnie porozmawiać z doświadczonymi konsultantami i razem z nimi uporządkować sytuację organizacji – dodaje Michał Helwak, animator z Centrum. Dzięki takiemu programowi wsparcia przasnyscy pozarządowcy będą mogli bezpiecznie sięgać po środki na swoją działalność z regionalnych i ogólnopolskich konkursów grantowych, których operatorzy wymagają prowadzenia rozbudowanej dokumentacji finansowej.

Zrealizowane przez Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej badanie lokalnych organizacji pokazało, że skomplikowane obowiązki księgowe i podatkowe są dla przasnyskich społeczników kluczowym problemem. Tym bardziej, że na lokalnym rynku brakuje specjalistów od księgowości w organizacjach pozarządowych. Według osób z przasnyskich stowarzyszeń i fundacji tutejsze biura rachunkowe niechętnie podejmują się ich obsługi. Dlatego CAWSL organizuje dla pozarządowców bezpłatne szkolenia finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejne warsztaty będą poświęcone m.in. prawu w działalności społecznej, pracy metodą projektu, pozyskiwaniu środków na działalność i promocji.

W powiecie przasnyskim jest bardzo dużo organizacji pozarządowych – w samym Przasnyszu prawie pięćdziesiąt. Działa w nich łącznie kilkaset osób. Zajmują się edukacją, kulturą, sportem, wpierają hobbystów i prowadzą działalność charytatywną. Najstarsza z nich, Ochotnicza Straż Pożarna, ma ponad 100 lat. Najmłodsze Stowarzyszenie Hodowców, Użytkowników i Miłośników Koni KAWALKADA jest jeszcze w trakcie rejestracji. Mimo że w większości są to niewielkie podmioty z małymi budżetami, mają takie same obowiązki formalno-księgowe jak zarabiające duże pieniądze spółki prawa handlowego.

Więcej informacji

Michał Helwak – animator w Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej

tel. 791 608 313

m.helwak@przasnyska.pl


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments