Europejski Komitet Regionów przeciw podziałowi Mazowsza.

Do członków Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił się przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas, który wyraził swoje wsparcie w kwestii opinii dotyczącej planowanego podziału Mazowsza.

 

„Aktywna pomocniczość” to podstawa

W odpowiedzi na stanowisko Zarządu Związku Województw RP w sprawie pomysłu podziału Mazowsza, do jego członków zwrócił się przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Jak przypomniał, państwa członkowskie powinny wyposażać władze lokalne i regionalne w takie środki administracyjne i finansowe, aby umożliwić im działanie zgodnie z zasadą „aktywnej pomocniczości” i zasadą dobrych rządów. Podkreślił, że żadna z decentralizacyjnych inicjatyw nie może być sprzeczna z tymi zasadami, jak również nie powinno być ignorowane w tej kwestii zdanie obywateli.

– Rozumiemy Państwa zaniepokojenie poważnymi konsekwencjami proponowanego podziału województwa mazowieckiego, szczególnie patrząc z naszej perspektywy instytucji Unii Europejskiej, której powierzono obowiązki wynikające z Traktatu o Unii Europejskiej. Mają one służyć zapewnieniu kompetencji unijnych zgodnie z zasadami pomocniczości i proporcjonalności. Zatem, chociaż procesy prawodawcze w państwach członkowskich wykraczają poza nasze kompetencje jako instytucji europejskiej, jest dla nas sprawą największej wagi, aby kompetencje regionalne i lokalne były respektowane w poszczególnych państwach członkowskich w równym stopniu. Uważamy, że zasada „aktywnej pomocniczości” powinna być głównie i powszechnie obowiązującą zasadą, przestrzeganą w każdym procesie legislacyjnym – pisze Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów.

 

Zbliżenie Europy do obywateli to przyszłość

Przewodniczący Apostolos Tzitzikostas podkreślił także, że w myśl Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, wspólnoty lokalne stanowią zasadniczą podwalinę ustroju demokratycznego. W rzeczywistości zbliżenie Europy do jej obywateli i wzmocnienie demokracji europejskiej na wszystkich szczeblach sprawowania rządów jest jednym z politycznych priorytetów KR na lata 2020–2025.

Wyraził poparcie dla starań, aby jakikolwiek proces dotyczący podziału administracyjnego województwa mazowieckiego nie przebiegał bez odpowiedniego uczestnictwa i odpowiedniej konsultacji z władzami niższego szczebla niż krajowy. Szczebel ten reprezentowany jest przez Związek Województw RP, który opowiada się za obecnym kształtem Mazowsza. Jak podkreśla przewodniczący, niezbędne jest, aby udział w procesach dotyczących podziału administracyjnego, został zapewniony mieszkańcom regionów, których konsekwencje tej zmiany dotyczyłyby najbardziej.

 

Plan podziału wciąż żywy

Do powracającego pomysłu podziału administracyjnego Mazowsza odniósł się także marszałek Adam Struzik.

– Jestem zdumiony i oburzony wypowiedziami polityków PiS-u powracającymi do pomysłu rozbioru Mazowsza. W kraju panuje epidemia. Dziesiątki ludzi umierają z powodu covid-19, zaczyna brakować miejsc w szpitalach, a PiS chce zniszczyć Mazowsze – powiedział marszałek.


 

Źródło mazovia.pl
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
16 dni temu

Szkoda że nie Komitet Afrykański

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
odpowiada  kasia
16 dni temu

Śmiej się śmiej. Fajnie będzie, gdy będziemy najbiedniejszym regionem w Polsce. Teraz to jeszcze coś Struzik z wspólnej kasy rzuci. A tak to nie będzie miał z czego.