ERASMUS MONACHIUM – relacja z LO KEN

Drużyna Erasmusa po raz kolejny wybrała się w podróż. Nasza przygoda rozpoczęła się we wtorek, 11 października, kiedy to dwudziestu czterech uczniów pod opieką Pani Olgi Mikulskiej, Pana Roberta Kozakowskiego i Pana Krzysztofa Załęskiego ruszyła w stronę Monachium, w dobrych humorach pomimo ponad tysiąckilometrowej drogi przed nami.

img_20161017_090132545

erasmus

Stolica Bawarii powitała nas w słoneczny środowy ranek. Trochę niewyspani i odrobinę zmęczeni, udaliśmy się na podbój miasta. Czas szybko mijał, kiedy zwiedzaliśmy ciekawe wystawy, ale tego dnia punktem kulminacyjnym było poznanie naszych gospodarzy z niemieckiej szkoły Kathe Kollwitz Gymnasium oraz uczniów z francuskiej szkoły St.Maixent l`Ecole. Pomimo pewnych obaw, nasi zagraniczni rówieśnicy okazali się bardzo kontaktowi i z żalem rozstawaliśmy się po wieczornym spacerze w Parku Olimpijskim. Kolejne dni przyniosły wiele okazji do wspólnego przebywania i lepszego poznania się, ponieważ program pobytu zakładał pracę
w międzynarodowych grupach, których skład ulegał zmianie po każdym zrealizowanym zadaniu. I tak w kooperacji polsko-francusko-niemieckiej zwiedzaliśmy miejsca związane z powstaniem Nazizmu, który doprowadził do wybuchu II Wojny Światowej. Wspólnie eksplorowaliśmy zasoby Centrum Dokumentacji Nazizmu w Berchtesgaden i w Monachium. Zadaniem tych instytucji jest informowanie, dlaczego właśnie Monachium stało się kolebką nazistowskiej ideologii. Odpowiedzi na to fundamentalne pytanie szukaliśmy pośród bogatych zbiorów naświetlających cały okres dojścia do władzy NSDAP, zbrodnie dokonane przez monachijczyków w czasie II wojny światowej po procesy norymberskie. Odwiedziliśmy również wiele historycznych miejsc: Konigsplatz, zabytkową starówkę, imponujący ratusz na Marienplatz, kościoły z wieżami widokowymi, budynki uniwersytetu Ludwika Maksymiliana oraz Uniwersytetu Technicznego, galerie sztuki oraz budowle związane z królem Ludwikiem II w mieście. Dużą atrakcją były wyjazdy poza Monachium: w malownicze okolice bawarskich Alp oraz bardzo emocjonalna wizyta w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie wspólnie zastanawialiśmy się, jak ten trudny okres historii II wojny światowej i pamięci o niej jest dziś postrzegany przez pokolenie młodych ludzi w różnych krajach europejskich. Integracji służyły również wspólne posiłki, gry i zabawy oraz podróże autokarem. Po pięciu wspólnie spędzonych dniach nikogo nie dziwiły już polskie pozdrowienia wypowiadane przez uczniów z Niemiec czy z Francji ani ‘bon jour’ czy ‘guten morgen’ Polaków. Nasi uczniowie okazali się świetnymi nauczycielami języka polskiego, kilku cudzoziemskich kolegów potrafi powiedzieć ‘stół z powyłamywanymi nogami.’ Nie pozostaje im już nic innego jak tylko przyjechać do Przasnysza i sprawdzić osobiście, jakie to zrobi wrażenie na Polakach.

opracowała Olga Mikulska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments