Epidemia uderza w lokalną gospodarkę. Tylko dziś 11 przasnyskich firm zawiesiło działalność.

Koronawirus rozprzestrzenia się w naszym kraju, a liczba zachorowań rośnie. Wiele zakładów nie pracuje, a nad przasnyskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami zawisło widmo bankructwa, dlatego wysyłają ludzi na urlopy, zmniejszają zatrudnienie, bądź likwidują miejsca pracy. Niektórzy już zawieszają działalność gospodarczą. Tylko dziś w samym Przasnyszu 11 firm wystąpiło do urzędu miasta z wnioskiem o zawieszenie działalności gospodarczej.

 

Epidemia sprawiła, że duża część z firm z dnia na dzień utraciła dochody i nie wie, kiedy je odzyska. Przasnyscy przedsiębiorcy mają przestoje związane z koronawirusem, ale towarzyszy im również niepewność związana z przyszłością. Problemem stał się także brak rąk do pracy. Część pracowników poszło na zasiłki opiekuńcze z powodu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków, wielu w obawie o zdrowie nie stawiło się w pracy. Kolejnym problemem jest niknący popyt na towary i usługi – wiele branż cierpi z powodu braku dostaw i zamówień.

W Przasnyszu skutki epidemii odczuły zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, z których zdecydowana większość nie pracuje. Ucierpiała branża transportowa, elektroniczna, restauracyjna, hotelarska, rozrywkowa, przewozowa i turystyczna. Niełatwo mają wszelkie firmy handlujące towarami niespożywczymi. Niemal do zera spadła sprzedaż mebli, elektroniki i samochodów dostępnych w komisach – klienci obawiają się o przyszłość, co ogranicza popyt na dobra trwałe. Spadki sprzedaży notuje także prasa.

Cierpią drobne warsztaty naprawcze i kwiaciarnie, bo nawet jeśli są otwarte, klientów jest jak na lekarstwo. Najmocniej w  Przasnyszu ucierpiała branża weselna, fotograficzna i eventova – i to właśnie z tych branż rekrutują się firmy, które dotychczas zawiesiły działalność. Proces ten trwa od początku wprowadzenia stanu epidemii, a tylko dziś z tej możliwości skorzystało w naszym mieście 11 firm.

To powoduje, że mieszkańcy tracą pracę. Problem mają zwłaszcza ci, którzy pracowali na tzw. „śmieciówkach”, bo w ich przypadku długie terminy wypowiedzenia nie obowiązują. Wielu pracowników poszło na przymusowe urlopy związane z przestojem, bo nie każda branża może pracować zdalnie. To oznacza problemy finansowe przasnyskich rodzin trwające całe miesiące, ponieważ cios z powodu epidemii dostała nie tylko lokalna, ale polska i europejska gospodarka. Jak oszacował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców do końca marca pracę może stracić 1-3 mln Polaków.

Rząd wprawdzie przygotował projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2, ale premier zapowiedział, że tarcza ma zacząć działać od kwietnia. Wtedy już dla wielu przasnyskich małych i średnich firm może być za późno.

 

M. Jabłońska


 

guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu

Panie Starosto! Prosimy o kolejną przemowę na fejsbuku! Niczym Jagiełło pod Grunwaldem!
Krzywousty i Adrian obiecali pomoc. Ale nic się nie dzieje. I nie będzie się dziać. No nie ma pieniędzy. Pieniądze były, ale zostały rozdane. Bo były wybory. Pani Witek nie jest w stanie przez 3 tygodnie zorganizować posiedzenia Sejmu. Co to kurde ma być?!
Ludzie, obudźcie się. Rządzą nami nieudacznicy. Kiedy to zrozumiecie?

Mirek
Mirek
9 miesięcy temu

Jak czytam twoje idiotyczne wpisy to aż mnie głowa boli. W jakim kraju w czasie zagrożenia zwołuje się sejm ? Zamiast siedzieć i tu się mądrzyć przemyśl swoje zachowanie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu
odpowiada  Mirek

W Niemczech na przykład.
Poza tym mało było czasu, żeby się przygotować? Na co liczyliśmy?

Łukasz
Łukasz
9 miesięcy temu
odpowiada  Mirek

Sejm jest miejscem pracy

Sylwia
Sylwia
9 miesięcy temu
odpowiada  Mirek

Posiedzenie polskiego sejmu zaplanowano na piątek. Więc jednak się dało.

Ber
Ber
9 miesięcy temu

Rząd mimo że ma zaległości do wypłacenia z ubiegłych lat, oferuje nam kolejne ulgi.
Nad częścią firm upadek ale jak rolnik przez rok swoje płody sprzedaje po kosztach to tego nikt nie widział i musiał przetrwać.
Rząd mówił że są przygotowani na wirusa, raptem od początku brakuje masek dla szpitali.

Ja znajoma
Ja znajoma
9 miesięcy temu

Kiedy przestaniesz pisać te swoje głupoty obudziłaś się to bądź szczęśliwy i nie siej propagandy

cilick
cilick
9 miesięcy temu

Za przeproszeniem ta słynna tarcza antykryzysowa dla mnie g.. daje.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu
odpowiada  cilick

Przecież ta tarcza to tylko obietnice i prezentacje w PowerPoint.

Maria
Maria
9 miesięcy temu
odpowiada  cilick

bo ta tarcza to dalsze zadłużanie kraju. potem będziemy płacić odsetki i kapitał przez 20 lat. na epidemii zawsze ktoś zarobi.

Andrzej
Andrzej
9 miesięcy temu

Brawo rząd , brawo PIS. Piękny projekt pomocowy dla firm. Małe , średnie i duże firmy są już bankrutami . Były przez 5 lat miliardy na prawo i lewo , a teraz szpitale proszą o pomoc na przysłowiowe waciki , ale wszystko jest ok. Kiedy ciemny naród zacznie kierować się swoim rozumem?

Edek
Edek
9 miesięcy temu

Dla tych co wierzą w tarczę antykryzysową to… zapomnijcie. Spóźniłem się z zapłatą składek zus trzy dni. Oczywiście zus w ramach pomocy przedsiębiorcom naliczył odsetki. Kilka złotych nic wielkiego, ale naliczanie w takiej sytuacji odsetek to czyste skurw…stwo. Zaznaczam że to moje pierwsze odsetki naliczone z zusu. Nigdy się nie spóźniłem. Odroczenie składki o 3 miesiące też nic mi nie pomoże, bo jak teraz nie mam to niby skąd wezmę potem x2? Będę na głowie stawał ale będę płacił te składki na bieżąco bo ich odroczenie to pierwszy krok do zamknięcia firmy. Nawet jeśli będę zmuszony ograniczyć zatrudnienie to może… Czytaj więcej »

Konrad
Konrad
9 miesięcy temu
odpowiada  Edek

Edek umorzenie nie odroczenie. Rozrozniasz pojęcia?? Nie siej kłamstwa

Edek
Edek
9 miesięcy temu
odpowiada  Konrad

Umorzenie masz jak zatrudniasz nie więcej jak 9 osób. (chociaż jeszcze nie przegłosowane) To co zwolnić 7? Wtedy się załapię.
A tu masz wniosek o odroczenie wiec naucz się czytać.
https:/ /www.zus .pl /o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/uproszczony-wniosek-o-odroczenie-terminu-platnosci-skladek_zawieszenie-splaty-umowy-o-rozlozenie-zadluzenia-na-raty_-zawieszenie-splaty-umowy-o-odroczeniu-terminu-platnosci-skladek-na-3-miesiace/2548485

Andrzej
Andrzej
9 miesięcy temu

Jak dla rolników to minister swoim rozporządzeniem umorzył składki KRUS na 3 miesiące , jak dla firmy ZUS to potrzebny jest SEJM!!!!! Gdzie logika , pozdrawiam przedsiębiorców zatrudniających powyżej 9 pracowników – kiedy zwolnienia?

ala
ala
9 miesięcy temu

co z ludżmi ,którzy stracą pracę jak mają się zarejestrować kiedy urzędy są niedostępne

Michał
Michał
9 miesięcy temu

Transport się nie opłaca. Pozdro kierowcy!