Ekologicznie w Ulatowie–Adamach

Uczniowie pierwszej klasy wybrali się 20 marca br. na wycieczkę, aby wziąć udział w obchodach Światowego Dnia Wróbla. Spotkanie odbyło się w budynku Nadleśnictwa Przasnysz. Główna część spotkania poświęcona była naszym najbardziej znanym ptakom.

Dzieci poznały ich tryb życia, sposoby zdobywania pokarmu, ubarwienie oraz zagrożenia, które ich dotyczą. Miały okazję wysłuchać wierszy o wróblach, obejrzeć tematyczną bajkę, układać puzzle. Dostały nawet słodycze i upominki.

Podczas prezentacji prowadzonej przez Ewę Bartoszewską uczniowie zapoznali się także z pracą leśnika oraz podstawowymi działaniami i pracami na terenie Nadleśnictwa Przasnysz. To była bardzo ciekawa i pożyteczna wycieczka.

Dokarmiali ptaki

Nie lada wyzwaniem w wyjątkowo długim tegorocznym okresie zimowym było regularne dokarmianie ptaków. Choć przyszła do nas już kalendarzowa wiosna, to nadal mróz i śnieg uniemożliwiają ptakom samodzielne zdobywanie pokarmu i one oczekują od nas pomocy. Nasi skrzydlaci przyjaciele ochoczo przylatują do ulatowskich karmników w poszukiwaniu ptasich smakołyków i nigdy jeszcze się nie zawiedli. Uważni dziecięcy obserwatorzy mieli możliwość podziwiać przeróżne ptasie gatunki. Najwięcej można było zobaczyć sikorek, zwabionych słoninką i specjalnie dla nich przygotowywanymi kulami z tłuszczu i nasion. Stałymi gośćmi były dzięcioły czerwone, podjadające sikorkom słoninkę, gile, jemiołuszki, trznadle, wróble jak również wrony, szpaki i pewnie inne ptaki, których nie udało się przyłapać na gorącym uczynku.

– Najbardziej zaangażowani w gromadzenie pokarmu byli najmłodsi uczniowie, uczniowie starszych klas wspomagali ich jednak systematycznie i aktywnie. Wszak ekologia wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest nauką o ochronie przyrody. Zajmuje się badaniem powiązań pomiędzy organizmami żywymi: roślinami, zwierzętami, grzybami, a otaczającym środowiskiem. Właśnie poznawaniem i badaniami tych oddziaływań zajmowali się uczniowie ze szkoły w Ulatowie–Adamach przez okres zimowy. Dzieciaki zaangażowały się w różnorodne działania, które na pewno pozostawią po sobie większą świadomość i zrozumienie dla praw rządzących przyrodą – mówiła Jolanta Tyniecka koordynatorka ekologicznych działań w szkole. A swoją drogą ciekawe, ileż to kilogramów słoniny zostało zjedzonych przez sikorki? Wynik mógłby niejednego zaskoczyć!

Spotkanie z ekologiem

W tej roli wystąpił Bogdan Bartoszewski – leśniczy, który złożył wizytę w szkole. – Przeprowadził z uczniami pogadankę o ekosystemie leśnym i zabawy związane z pracą leśnika. Zarówno starsi jak i młodsi uczniowie mogli wykazać się wiedzą rozwiązując quizy, testy, łatwiejsze i trudniejsze zadania dostosowane do różnego wieku uczniów – informowała J. Tyniecka.

Młodsi uczniowie obejrzeli przyrodniczy film edukacyjny „Dzika przyroda w sercu Europy” opisujący Puszczę Białowieską, Puszczę Rzepińską i bagna nad Biebrzą. Starsi wyszli na boisko, aby nauczyć się obliczać wysokość drzew przy pomocy sznurka i patyka bez użycia drabiny.

Słowem należy odnotować, że ulatowska szkoła ekologią stoi, wszak to kolejna akcja uwrażliwiania najmłodszych na zmiany cywilizacyjne, jakie najbardziej dotykają naszą Ziemię. Wszystko to dzięki zaangażowaniu nauczycieli, którym na sercu leży ochrona świata przed degradacją.
 

Tekst: J. Tyniecka

oprac. B.K


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments