Dzieci uczą się zdalnie. Dlaczego sesje online przerastają niektórych radnych?

Ze względu na zamknięcie szkół, dzieci w podstawówkach uczą się zdalnie, za pomocą elektronicznych środków komunikowania się na odległość. Podobną metodę „spotkań”, transmitowanych online, przyjęli m.in. radni miasta Przasnysz, Chorzel, Ciechanowa, miasta i powiatu mławskiego. Jawne są obrady Sejmu i Senatu RP. Niestety radni powiatu przasnyskiego obradują metodą z ubiegłego stulecia – korespondencyjnie.

 

W związku z faktem, iż sesje korespondencyjne uniemożliwiają śledzenie obrad (transmisja sprowadza się do informacji przewodniczącego), zwróciliśmy się do przewodniczącego Rady Powiatu Przasnyskiego z uwagami, dotyczącymi sesji zdalnych z transmisją online. W tej chwili większość samorządów obraduje właśnie w taki, bądź hybrydowy sposób, umożliwiając zainteresowanym mieszkańcom możliwość obejrzenia w internecie przebiegu obrad.

Takie rozwiązanie daje obywatelom szansę zapoznania się z przedmiotem obrad oraz ułatwia radnym zgłaszanie uwag i wniosków. Skoro uczniowie mogą kontaktować się z nauczycielem i kolegami z klasy podczas zdalnych lekcji, umożliwienie zdalnej komunikacji radnych powiatowych (wraz z transmisją obrazu i dźwięku) nie wydaje się szczególnie karkołomnym zadaniem. Zwłaszcza że od 20 lat mamy XXI wiek.

Tryb głosowania korespondencyjnego, który od miesięcy stosuje powiat przasnyski (z wyjątkiem pojedynczej sesji hybrydowej), całkowicie wyklucza przyglądanie się takiemu „posiedzeniu”. Tymczasem w polskim porządku prawnym funkcjonuje ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, która nakazuje transmisję obrad samorządu online. Trudno jednak transmitować coś, co odbywa się w sposób korespondencyjny.

W związku z tym postanowiliśmy zwrócić się do Przewodniczącego Rady Powiatu z prostym pytaniem: Czy przewodniczący zamierza zwoływać kolejne sesje Rady Powiatu w sposób umożliwiający śledzenie transmisji online z obrad, a jeśli nie, to dlaczego?

Przewodniczący Paweł Szczepkowski poinformował, że mógłby zorganizować sesję zdalną z transmisją na żywo z wykorzystaniem narzędzi komunikacji elektronicznej, jednak zdecydował, że przyjęty przez niego korespondencyjny sposób prowadzenia sesji jest skuteczny w dobie panującej pandemii, z uwagi na fakt m.in. przebywania radnych na kwarantannie.

 

COVID-19 nie rozprzestrzenia się online

Pytanie zatem brzmi: Czy podczas kwarantanny nie można korzystać z komputera lub tabletu, siedząc w kapciach we własnym domu? Dzieci uczą się, a pracownicy pracują zdalnie, (również przebywając na kwarantannie), dlaczego pandemia uniemożliwia kontakt online powiatowym radnym? Koronawirus nie posiadł jeszcze zdolności rozprzestrzeniania się przez internet.

Przewodniczący podkreśla, że głosowanie w sposób korespondencyjny odbywa się sprawnie, a radni nie zgłaszali zastrzeżeń do podejmowanych uchwał ani chęci ich przedyskutowania.

Przewodniczący sam przyznaje, że 23 listopada 2020 roku odbyła się sesja hybrydowa, w której radni mogli uczestniczyć osobiście lub głosować korespondencyjnie. Ta sesja była transmitowana online (dało się!). Jednocześnie argumentuje, że „nie wszyscy radni posiadają odpowiedni poziom wiedzy technicznej, pozwalającej na przygotowanie stanowiska pracy do celów prowadzenia transmisji na żywo. Zatem przed wdrożeniem tego sposobu posiedzeń, należałoby zorganizować odpowiednie szkolenie przygotowawcze oraz zapewnić instalację odpowiedniego oprogramowania na osobistych komputerach członków Rady Powiatu. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna przedłuży się, wówczas podjęte zostaną wyżej wymienione działania, umożliwiające zorganizowanie sesji zdalnej z transmisją na żywo”.

Pandemia trwa już 9. miesiąc. Dzieci kontaktują się z nauczycielem i kolegami przez internet. Instytucje kultury prowadzą spotkania na żywo, a mieszkańcy mogą je śledzić za sprawą pojedynczego kliknięcia myszką. Wiele osób, w tej liczbie urzędników, pracuje zdalnie. Niestety, Rada Powiatu zadba o transparentność obrad jeśli „sytuacja epidemiologiczna przedłuży się”. Widać 9 miesięcy to czas zbyt krótki, aby zagwarantować transparentność obrad i umożliwić mieszkańcom śledzenie w internecie stanowienia lokalnego prawa, co gwarantuje im ustawa.

 

Transmisja z obrad w XXI wieku nie powinna podlegać dyskusji

Na pocieszenie pozostaje nam informacja, że 22 grudnia 2020 roku odbędzie się transmitowana na żywo stacjonarna sesja. Przewodniczący Rady Powiatu Przasnyskiego argumentuje decyzję o takiej formie posiedzenia tym, że będzie to sesja dotycząca uchwalenia budżetu Powiatu Przasnyskiego na rok 2021, co jest ważnym tematem, często wymagającym dyskusji.

Oby od stycznia w powiecie przasnyskim nie nastąpił powrót do sesji korespondencyjnych. Tego typu sesje miały również miejsce w gminie Krzynowłoga Mała, Krasne oraz Czernice Borowe. Rozumiemy wygodę tego typu rozwiązań, ale korespondencyjne obrady to oksymoron. Obywatele mają prawo do informacji, a zapewnienie im możliwości śledzenia przebiegu obrad w XXI wieku nie powinno podlegać dyskusji.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radoslaw
Radoslaw
3 lat temu

Nie tylko powiat bo I gminy przeszły na łatwiznę sesja korespondencyjna i po problemie

Ja znajoma
Ja znajoma
3 lat temu
Reply to  Radoslaw

Trzeba dac im podwyżki, za to że siedzą w domach

Roko
Roko
3 lat temu

Nie mają kompetencji.. to kto ich wybrał

xcx
xcx
3 lat temu
Reply to  Roko

No suweren 🙂