Działania „ Niechroniony Użytkownik Ruchu Drogowego” w Przasnyszu

W najbliższy piątek 8 grudnia policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z przasnyskiej komendy przez cały dzień będą prowadzili wzmożone działania pn. ” Niechroniony Użytkownik Ruchu Drogowego”.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a więc piesi i rowerzyści to grupa szczególnie zagrożona, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wcześnie zapadający zmrok, opady atmosferyczne, a często pochmurne i mgliste dni, gdy widoczność bardzo spada, to czynniki potęgujące zagrożenie. Łatwo wówczas o potrącenie pieszego czy zderzenie z rowerzystą. Czynniki atmosferyczne mogą się w znacznym sposób przyczynić do tragedii, jednak każdy uczestnik ruchu drogowego może ograniczyć ryzyko. Wystarczy pamiętać o pewnych zasadach i przepisach oraz zadbać o to, by być widocznym dla innych uczestników ruchu i co chyba najważniejsze, zachować zdrowy rozsądek i pokorę. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, nagłe wchodzenie na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych — to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do tragedii – śmierci pieszego. Podobnie jak sytuacje, gdy pieszy porusza się nieoświetloną drogą nie używając odblasków. Pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie używa elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Czasem nawet może nie zostać zauważony do chwili, gdy już dochodzi do wypadku. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Dopilnujmy również aby dzieci nosiły odblaski. Obowiązek ich używania Prawo o Ruchu Drogowym nakłada na pieszych, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym, ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że warto ich używać wszędzie.

Mając na uwadze duże zagrożenie pieszych policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych ale też bacznie będą się przyglądać czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
Apelujemy do pieszych aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo.

KPP Przasnysz

Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...