Dwieście lat dla pani Stanisławy

W miniony weekend w gminie Przasnysz wyjątkowo uroczyście obchodzono urodziny jednej z mieszkanek. Ale jakiż to był jubileusz! Pani Stanisława Bielska z Mchowa obchodziła właśnie – bagatela – sto lat!

Stanisława Bielska przez wiele lat była związana z gminą Krzynowłoga Mała. Do Mchowa przeprowadziła się dopiero w 1998 roku. Zaadaptowała się tu jednak szybko i teraz została jedną z najstarszych mieszkanek gminy Przasnysz, a zarazem – całego powiatu przasnyskiego.

Z okazji tak pięknego jubileuszu w dniu urodzin panią Stanisławę licznie odwiedzili reprezentanci rozmaitych urzędów i instytucji publicznych. Specjalny list gratulacyjny oraz życzenia od samej premier Beaty Szydło przekazał Marcin Grabowski, dyrektor ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Podobny list złożyła na ręce jubilatki wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska. Razem z przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Sekuną, panią inspektor ds. ewidencji ludności Danutą Bobińską oraz radną z Mchowa Teresą Kuligowską pani wójt wręczyła Stanisławie Bielskiej ogromny kosz kwiatów.

Nie mniej ciekawy prezent przyniosła pani Elżbieta Grabowska reprezentująca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kierownik biura terenowego ZUS w Przasnyszu wręczyła pani Stanisławie dokument, na mocy którego jubilatka będzie otrzymywać specjalny dodatek emerytalny, podwyższający świadczenie do ponad 3300 złotych.

Tego dnia wszyscy życzyli dostojnej jubilatce już nie stu, a dwustu lat życia w zdrowiu i spokoju umysłu.

Pani Stanisława, z domu Bielska urodziła się 30 kwietnia 1916 roku we wsi Morawy Kalisze położonej obecnie w gminie Krzynowłoga Mała. Całe swoje dzieciństwo i młodość spędziła przy rodzicach. Miała dziesięcioro rodzeństwa; poza dwójką, która zmarła w dzieciństwie, wszyscy pozostali członkowie jej rodzeństwa dożyli słusznego wieku. Jej siostra Cecylia zmarła w wieku 90 lat, druga siostra Aniela – w wieku 87 lat, a trzecia Regina – w wieku 93 lat. Bracia również dożywali długich lat: Jan zmarł w wieku 67 lat, Marian – w wieku 73 lat, Wacław – w wieku 83 lat, zaś Kazimierz – w wieku 82 lat.

W 1942 roku pani Stanisława wyszła za mąż za Eugeniusza Bielskiego z Krzynowłogi Małej. W czasie II wojny światowej małżeństwo zostało przesiedlone do wsi Kaki-Mroczki, by tam osiąść na dłużej. Jej mąż zmarł dopiero w 1991 roku, a w 1998 roku pani Stanisława przeprowadziła się do Mchowa, do rodziny. Od kilku lat ze względu na wiek znajduje się pod opieką swojej córki w samym Przasnyszu.

W swoim życiu Stanisława Bielska wychowała 3 dzieci: syna i dwie córki (syn zmarł w 2015 roku). Przy życiu znajdują się jej dwie córki w wieku 68 i 61 lat. Jubilatka doczekała się łącznie 6 wnuków i 12 prawnuków.

 


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments