Dwaj przasnyscy przedsiębiorcy podejrzani o udzielanie korzyści majątkowych pracownikom Resortu Obrony Narodowej.

Żandarmi z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej działając pod nadzorem Prokuratora Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie w lipcu dokonali zatrzymania czterech osób podejrzanych o przyjmowanie i udzielanie korzyści majątkowych.

Zatrzymani to dwaj pracownicy Resortu Obrony Narodowej z 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zegrzu oraz dwaj właściciele firm realizujących usługi remontowo-budowlane na rzecz wojska. Czynności realizowano w związku z zaistniałymi w okresie od października 2018 roku do lipca 2019 roku w Przasnyszu czynami polegającymi na przyjmowaniu i udzielaniu korzyści majątkowych w postaci określonych przedmiotów oraz korzyści osobistych osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji od ustalonych przedstawicieli firm remontowo-budowlanych.

W trakcie wykonywanych czynności podejrzanym ogłoszono zarzuty popełnienia przestępstw określonych w art. 228 § 1 kk, art. 229 § 1 kk, art. 231 § 2 kk w zw. z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 266 § 2 kk,  art. 231 § 1 kk w zb. z art. 305 § 1 kk. i art. 18 § 2 kk w zw. z art. 270 § 1 kk.

Art. 228. KK – łapownictwo pełniącego funkcję publiczną

§ 1. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 229. KK – Przekupstwo

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 231. KK – Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 266. KK – Ujawnienie lub wykorzystanie informacji uzyskanej w związku z wykonywaną funkcją lub czynnościami służbowymi

§ 2. Funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli „zastrzeżone” lub „poufne” lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 305. KK- Zakłócanie przetargu publicznego

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 18. KK – Formy zjawiskowe czynu karalnego

§ 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.

Art. 270. KK – Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych (pracownicy RON), poręczenia majątkowego oraz dozoru.

Źródło Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej www.lexlege.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian Knieć
Adrian Knieć
4 lat temu

Dwaj? Hmmm ciekawe czy ktoś nie umie czytać i przepisywać ze zrozumieniem czy też robi to specjalnie i z zazdrości…. Z tego co wiem to jeden „przedsiębiorca” jest z Przasnysza a jego JEDEN i JEDYNY zarzut to cytuje „podejrzenie” powtarzam PODEJRZENIE wręczenia korzyści majątkowej na kwotę 500 zł. Drugi jest z innego miasta i nie z Różana 😉 😉 😉 i ma duuuużo zarzutów.

Finansus
Finansus
4 lat temu
Reply to  Adrian Knieć

winny się tłumaczy?

Majka
Majka
4 lat temu
Reply to  Adrian Knieć

Tosz jest napisany ze podejrzany