Dożynki powiatowo-gminne (relacja i zdjęcia)

Po raz kolejny na terenie gminy Przasnysz zorganizowano udane dożynki skupiające społeczność całego powiatu przasnyskiego. Tym razem doroczne święto plonów odbyło się w pierwszą niedzielę września w Lesznie.

Jak co roku dożynki zgromadziły mnóstwo wystawców i zwiedzających. Tradycyjnie też bardzo mocno w organizację tej imprezy zaangażowały się sołectwa naszej gminy, które m.in. przygotowały wiele wieńców dożynkowych, a także swoich stoisk prezentujących swoje walory. Jeśli do tego dołożymy jeszcze atrakcje artystyczne, które przez cały dzień trwały w Lesznie, można po raz kolejny było odtrąbić dożynkowy sukces.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawił o. Przemysław Kulesik. Bezpośrednio po niej starostowie dożynkowi zaprosili wszystkich na uroczystości dzielenia chleba. Starostami powiatowymi zostali w tym roku  Anna i Marcin Zermanowie z Lipy, natomiast gminnymi – Lidia i Mariusz Czarzastowie. Oni też poprowadzili korowód z wieńcami dożynkowymi, które miały być nieco później ocenione w corocznym konkursie.

Następnie głos zabrali szefowie samorządów organizujących dożynki: wicestarosta Jarosław Tybuchowski, a także wójt Grażyna Wróblewska. Swoje przemówienia wygłosili  również zaproszeni goście: senator RP Jan Maria Jackowski, radna wojewódzka Wiesława Krawczyk oraz kierownik delegatury MUW w Ciechanowie Krzysztof Bieńkowski. Następnie włodarze powiatu i gminy Przasnysz podzielili się chlebem dożynkowym ze wszystkim zebranymi.

Tradycyjnie też uhonorowano najlepszych rolników powiatu przasnyskiego 2016 roku. Były także nagrody dla najlepszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i szkół z terenu gminy Przasnysz oraz wyróżnienia indywidualne.

Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. występy artystyczne, koncerty, gry, konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, prezentacje poszczególnych gmin powiatu, sołectw gminy Przasnysz, wesołe miasteczko, animacje dla dzieci, wielkie gotowanie na ogromnej patelni, pokazy grupy rekonstrukcyjno-historycznej z Mrągowa, czy zabawa „Słodycz Sołtysa”. Atrakcyjnie wyglądały pokazy lotnicze, które przygotował Aeroklub Północnego Mazowsza, z prezesem Dariuszem Barłożkiem na czele.

Po części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja programów artystycznych przygotowanych przez poszczególne miasta i gminy. Wystąpiły: zespoły z sołectwa Bogate i Zawadki, duet Kamil Kukliński i Wiktor Roman, kabaret z Lisiogóry, uczniowie Zespołu Szkół z Bogatego oraz społeczności  szkolnej z Obręba, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bogatego, duet Natalia Jaworska i Milena Mocek, Orkiestra Dęta z Chorzel, grupa akrobatyczna „SALTO” z Jednorożca, Orkiestra Dęta z Zielonej, wokalistka Agnieszka Grabowska,  teatr tańca z ogniem. Doskonałą zabawę do późnych godzin wieczornych zapewnił zespół „Happy Band” z Mrągowa.guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments