Dożynki 2017 – zasłużeni dla rolnictwa z Gminy Przasnysz

Tradycją Dożynek organizowanych wspólnie przez Powiat Przasnyski i Gminę Przasnysz jest wyróżnianie najlepszych rolników z terenów okalających stolicę powiatu. W tym roku, podczas uroczystości dożynkowych takiego zaszczytu dostąpiło kilka nowych par małżeńskich prowadzących produkcję rolną.

Starostami dożynkowymi z gminy Przasnysz zostali Arkadiusz i Mariola Wieczorkowie z podprzasnyskich Klewk. Oboje prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 600 ha. ukierunkowane m.in. na uprawę buraka cukrowego, która zajmuje powierzchnię 200 ha. Oprócz tego państwo Wieczorkowie uprawiają rzepak (110 ha) i plantację nasienną najnowszych odmian zbóż – pszenicę, pszenżyto, trawy czy koniczynę czerwoną (łącznie ok. 140 ha). Wyprodukowane przez nich nasiona są następnie rozprowadzane przez Centralę Nasiennictwa do licznych odbiorców.

Na 150 ha państwo Wieczorkowie prowadza plantację ekologiczną, która została wpisana do krajowej listy gospodarstw ekologicznych. Tu uprawiana jest gryka, facelia oraz żyto. W gospodarstwie hodowane jest ponadto bydło mięsne.

Samo gospodarstwo dostosowane jest do wymogów Unii Europejskiej i korzysta z wielu innowacji technicznych. Na jego terenie odbywają się m.in. prezentacje i szkolenia dla okolicznych rolników.

Oprócz działalności rolniczej państwo Wieczorkowie od 1999 roku prowadzą firmę, zajmującą się sprowadzeniem maszyn rolniczych z krajów skandynawskich i ich dystrybucją na terenie całego kraju. Dodatkowo prowadzony jest także międzynarodowy transport drogowy. W firmie zatrudnionych jest łącznie 60 pracowników.

Pomimo licznych zajęć i obowiązków państwo Wieczorkowie poświęcają dużo czasu dla swoich trzech synów: Bartosza, Marcina i Gabriela. Realizują także swoje pasje. W wolnych chwilach pan Arkadiusz uczestniczy w licznych spotkaniach myśliwskich w kole łowieckim „Bażant 190”, natomiast pani Mariola angażuje się z innymi rodzicami w działalność i rozwój Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu.

Tytuł Rolnika Roku 2017 przyznano dwóm małżeństwom:

Państwo Jadwiga i Andrzej Czapliccy (zam. Dębiny), którzy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 150 ha. W 1994 roku zostało ono przejęte po rodzicach – liczyło wówczas 38 ha. Dzięki swojej pracy państwo Czapliccy gospodarują dzisiaj na powierzchni 150 ha, w tym 85 ha gruntów własnych. Gospodarstwo jest nastawione na produkcję zwierzęcą – chów bydła mlecznego i opasowego oraz produkcje roślinną. Uprawiana jest także m.in. kukurydza, pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto oraz trwałe użytki zielone. Bydło utrzymane jest w pełni zautomatyzowanych oborach wolnostanowiskowych. Łączna liczba sztuk bydła wynosi 260, w tym 115 krów dojnych, 60 bydła opasowego, 85 sztuk cieląt i jałówek hodowlanych. Średnia wydajność w stadzie to 9700 kg mleka od krowy. Państwo Czapliccy zostali już raz wyróżnieni tytułem Rolnika Roku – było to 13 lat temu. W 2005 roku pan Andrzej otrzymał odznakę honorową „zasłużony dla rolnictwa”; pani Jadwiga otrzymała podobne wyróżnienie w 2016 roku.

Państwo Katarzyna i Andrzej Mórawscy (zam. Golany) – prowadzą wspólnie 54-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W gospodarstwie znajduje się ok. 70 sztuk bydła. Wartość hodowlana zwierząt oceniania jest od 1960 roku. Za ostatni rok średnia wydajność od krowy wynosiła 11.641 kg mleka.

Struktura produkcji roślinnej w gospodarstwie: 33% – zboża, 33% – trawy i pastwiska, 19% – kukurydza, 15% – buraki cukrowe.

Pan Andrzej działa ponadto w organizacjach rolniczych, takich jak Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka. W wyniku wyborów pełnił wielokrotnie funkcje w radach nadzorczych do reprezentowania interesów rolników.

Państwo Mórawscy mogą pochwalić się trójką dzieci: Weroniką, Patrycją i Mateuszem.

Wójt Gminy Przasnysz miała ponadto możliwość wystąpienia o nadanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa” wybranemu rolnikowi z terenu swojej gminy. W tym roku wójt postanowiła nagrodzić w ten sposób pana Jarosława Krzykowskiego ze Szli.

Pan Jarosław urodził się w 1973 roku. W gospodarstwie rolnym pracuje od 1995 roku. Specjalizuje się w produkcji mleka. Obecnie jego stado liczy 110 sztuk krów dojnych i 100 sztuk młodzieży. Średnia wydajność uzyskiwana w stadzie to 10 000 litrów mleka rocznie od krowy.

Na 100 hektarach gruntów rolnych pan Jarosław uprawia kukurydzę (ok. 30%), zboża (głównie żyto i jęczmień – 25%), łubin żółty (5%); pozostałe 40% stanowią użytki zielone.

Jarosław Krzykowski jest laureatem ogólnopolskiego konkursu zatytułowanego „Najbardziej Innowacyjny Młody Rolnik Roku”, którą otrzymał w 2009 roku. Rolnik ten jest także aktywny społecznie. W latach 2010-2014 pełnił funkcję radnego Gminy Przasnysz. Uczestniczy w promowaniu wiedzy rolniczej przez dzielenie się własnymi doświadczeniami, a także wynikami współpracy z jednostkami naukowymi. Z inicjatywy pana została utworzona grupa producencka „Zdrowe Mleko” licząca dzisiaj siedem osób.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments