COSME szansą na rozwój małych i średnich firm

Przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami z obszaru województwa mazowieckiego otwierają się nowe możliwości finansowania. Już w przyszłym roku rusza program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw COSME (Competitiveness of enterprises and SMEs). Budżet przedsięwzięcia planowanego na lata 2014-2020 to 2,3 mld euro.

Ideę COSME przybliżyli, podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, reprezentujący Polską Akademię Nauk prof. dr hab. Piotr Wolański i prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele świata nauki oraz przedsiębiorcy z Mazowsza.

Podstawowym założeniem programu jest ułatwienie dostępu do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), a także wsparcie dla młodych, kreatywnych ludzi. Planowane działania mają kreować środowisko sprzyjające tworzeniu i rozwojowi biznesu, popularyzować kulturę przedsiębiorczości w Europie, zwiększyć trwałą konkurencyjność rodzimych firm w UE oraz pomóc im w ekspansji na zagraniczne rynki.

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do finansowania oraz szeroko zakrojone wsparcie w kwestii poznawania i zdobywania europejskich rynków to ważny element efektywnej walki z kryzysem.

Spotkanie, oprócz charakteru informacyjnego, służyło także identyfikacji podmiotów zainteresowanych udziałem w inicjatywie. Szacuje się, że rocznie program COSME umożliwi blisko 40 tys. firm w UE stworzyć lub zachować ponad 29 tys. miejsc pracy oraz wprowadzić na rynek 900 nowych produktów, usług lub procesów.


Samorząd Województwa Mazowieckiego


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments