Co zrobić gdy szkoła lub przedszkole są zamknięte? ZUS podał instrukcje. Pobierz zaświadczenie!

Polska zamyka szkoły, przedszkola i żłobki. Specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem umożliwia wzięcie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców opiekującym się dziećmi w wieku do 8 lat. Trzeba złożyć u swojego pracodawcy specjalne oświadczenie.

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga chore dziecko. Jest pomocny także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, który funkcjonuje równolegle z obowiązującymi instrumentami, wprowadziła specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Jeżeli więc w związku ze zwalczaniem zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej nastąpiło zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, to jeden z rodziców może zostać w domu i zająć się dziećmi, które mają mniej niż 8 lat .

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego pracodawcy „Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły”. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przekazać je natomiast do placówki ZUS. Druk jest dostępny na www.zus.pl.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Przysługuje on łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

OŚWIADCZENIE dodatkowy zasiłek opiekuńczy


 

Źródło Piotr Olewiński
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
10 miesięcy temu

Co zrobić gdy dziecko ma już 8 lat? Zostawić same w domu?

rafalski
rafalski
10 miesięcy temu
odpowiada  Teresa

wtedy dziecko do zusu chyba trzeba zaprowadzić na cały dzień

Katarzyna
Katarzyna
10 miesięcy temu

Witam, na druku są widełki czasowe tzn kiedy ten druk należy złożyć? przed pójściem na wolne czy po powrocie? bo to dość istotne, będę wdzięczna za odpowiedź

Agnieszka
Agnieszka
10 miesięcy temu
odpowiada  Katarzyna

Po powrocie

Tadek
Tadek
10 miesięcy temu

kiepskie prawo. dzieci lat 9 można zostawić samopas same w domu na cały dzień??

Gośka
Gośka
10 miesięcy temu
odpowiada  Tadek

Też szukam informacji na ten temat nawet w ramach 60 dni na zwolnienie opiekuńcze dziecka, i się okazuje że na zdrowe dziecko można wziąć zwolnienie do 8 roku życia A powyżej tego roku do 14 lat na chore dziecko. Ręce opadają ? i też nie wiem co mam zrobić z 9-latką