Cieszysz się z podniesienia płacy minimalnej? Możesz stracić dodatek 500+.

Jak informuje Business Insider w 2019 r. rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by móc otrzymywać w przyszłości świadczenie 500 plus. Resort pracy na razie nie mówi nic o kwestii podnoszenia wysokości progów. Z ministerstwa dowiadujemy się jedynie, że podwyżka stawki minimalnej od przyszłego roku nie wpłynie na wysokość już przyznanych świadczeń.

Przypomnijmy, że 500 plus na pierwsze dziecko można otrzymać, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł netto. Po podwyżce płacy minimalnej dochód na osobę w rodzinie będzie wynosił ok. 817 zł, czyli 17 zł więcej, niż przewidział rząd.

Resort dodaje, że podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku nie skutkuje weryfikacją przyznanego już świadczenia wychowawczego.

Co jednak się będzie działo później? Na pewno rozwiązaniem problemu byłaby waloryzacja progu. Na to się jednak nie zanosi. Zarówno premier, jak i minister Rafalska w ostatnich wywiadach jasno dawali znać, że na razie zmian w programie nie przewidują.

Co więcej, w wydatkach budżetowych na 2019 r. rząd zapisał o 3 mld zł mniej pieniędzy niż w obecnym z tytułu wypłat świadczenia Rodzina 500 plus.

red.


 

Źródło businessinsider.com.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments