Ciekawe praktyki w Juracie.

W miesiącu maju 2018 roku klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych realizowała praktyki zawodowe w WDW „Rewita” w Juracie pod okiem opiekunów – p. Joanny Brodzińskiej, p. Joanny Różańskiej – Tańskiej, p. Aliny Morawskiej oraz p. Janusza Drubkowskiego.

W ośrodku obowiązywał ośmiogodzinny czas pracy w części gastronomicznej hotelu. Podczas miesięcznych praktyk młodzież przekonała się na czym tak naprawdę polega praca w branży gastronomicznej. „Nasza praca to, w szczególności takie czynności jak: obróbka wstępna brudna i czysta surowców, sporządzanie zup i sosów, wykonywanie kotletów czy surówek. Obsługiwaliśmy także urządzenia i sprzęty charakterystyczne dla zakładów gastronomicznych tj. płuczko – obieraczka, zmywarka tunelowa, szatkownica, krajalnica czy wilk.” – realcjonują Justyna Koziatek i Izabela Dymerska – uczennice klasy II TżiUG. „Zakład gastronomiczny to nie tylko sporządzanie potraw i napojów, to również planowanie posiłków, obsuga gości i programów komputerowych oraz organizacja pracy na takich stanowiskach jak kucharz czy kelner”. – mówi Aleksandra Tyjewska.

 „Dzięki praktykom w Juracie zdobyłam cenne doświadczenia, otrzymałam wiele rad i wskazówek, które na pewno zaowocują w przyszłości. A praca upływały szybko w bardzo dobrej i przyjaznej atmosferze”. – mówi Natalia Rykowska. Czas spędzony nad Morzem Bałtyckim to nie tylko praca i obowiązki , to także czas wolny. „Czas wolny spędzaliśmy w Helu i Jastarni, odpoczywaliśmy nad brzegiem morza, wybieraliśmy się na przejażdżki rowerowe, poznaliśmy wiele nowych osób, a wieczorami podziwialiśmy malownicze zachody słońca” – wspominają Wioleta Dąbkowska oraz Urszula Zawistowska. „Ogromną atrakcją było spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski, którzy w tym czasie przebywali na zgrupowaniu w Juracie. Niezapomnianą pamiątką są zdjęcia, do których sportowcy chętnie pozowali”- relacjonuje Klaudia Płoska.

Uczniowie na praktykach spisali się wyśmienicie. Każdy z nich uzyskał ocenę celującą oraz dostał propozycję pracy w wakacje.

„Do domu wróciliśmy opaleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń zawodowych. Podczas drogi nie zabrakło dobrego humoru oraz sił do śpiewania piosenek” – wspomina Piotr Tański.

Praktyki zawodowe przyczyniły się w dużym stopniu do przygotowania uczniów do pracy w zawodzie – kucharz na lokalnym rynku pracy.

Uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Powiatowych w Chorzelach serdecznie dziękują Dyrekcji Szkoły, pracownikom WDW „Rewita” w Juracie, Kierownikowi Kształcenia Praktycznego oraz opiekunom za ten piękny, niezapomniany czas.

Uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

Monika Kłodowska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments