CHORZELE MAJĄ PIĘKNY ŻŁOBEK, A W PRZASNYSZU WEDŁUG WŁADZ JEST NIEPOTRZEBNY, CZY ZADŁUŻONEGO MIASTA NA TO NIE STAĆ?

Młodzi rodzice z Przasnysza nie mają do dyspozycji żłobka, który dla wielu miast wielkości stolicy naszego powiatu nie jest już żadnym luksusem, a normalnością. Władze miasta nie skorzystały do tej pory z pieniędzy unijnych na żłobki, na przykład tak, jak rada i burmistrz miasta i gminy Chorzele Beata Szczepankowska, która pozyskała środki i wybudowała piękny żłobek samorządowy. Łoży również środki na jego utrzymanie. Dzięki temu młodzi rodzice mogą pracować i nie martwią się z kim bezpiecznie zostawić swoje pociechy. A władze Przasnysza? Mają wątpliwości, czy żłobek jest potrzebny i twierdzą, że utworzenie placówki byłoby dużym obciążeniem finansowym dla miasta. Mieszkańcy płacą do kasy miasta podatki i opowiadają się zdecydowanie za żłobkiem. Coraz częściej zaczynają twardo upominać się o swoje. Tak było chociażby z autobusem do szpitala, teraz ze żłobkiem, czy wcześniej podczas spotkania z rodzicami w SP nr 2 w sprawie reformy oświaty w Przasnyszu, gdzie burmistrz musiał wysłuchać wielu gorzkich słów. Co w sprawie żłobka zrobią władze? Zobaczymy.

Inni mają, my nie mamy

 – Inne miasta żłobki mają dzięki swoim władzom, my w Przasnyszu tyle lat nie mamy. Jak władze działają, tak jest. Ja nie mam pretensji do swojego dziecka, że chce nowe buty, bo inne dzieci je mają. Mogę mieć do siebie, że kiedy inny rodzic pracował po godzinach i oszczędzał, ja w tym czasie chodziłem sobie na działkę wypoczywać. Nie ma co  szukać wymówek, zasłaniać się budżetem. Trzeba działać. W końcu my płacimy do miasta podatki. Nie jesteśmy gorsi i oczekujemy, że potrzebne nam do lepszego życia sprawy  burmistrz i radni  Przasnysza będą rozwiązywali. W ostatnim czasie poza zdjęciami z różnych uroczystości i politykowaniem, nie widzę specjalnie efektów ich pracy na rzecz rozwoju miasta – mówi mieszkaniec poproszony o komentarz do ostatnich wydarzeń z miejskich komisji.

No ludzie kochani i jeszcze żłobek?

Petycja w sprawie żłobka trafiła do władz Przasnysza wraz z podpisami mieszkańców. Słowa burmistrza Waldemara Trochimiuka z komisji miejskich nie napawają w tej sprawie optymizmem: – (…)„No ludzie kochani i jeszcze żłobek? Nie ma fizycznej możliwości żebyśmy nie dokładali do żłobka. A czy w Przasnyszu jest takie zainteresowanie prowadzeniem żłobka? Gwarantuje wam, że gdyby było, to ten żłobek byłby już prywatny.(…) Jeżeli wysoką radę stać, żeby do tego żłobka dokładać, to my znajdziemy miejsce, tylko proszę mi wskazać, czy jest zasadność finansowa.”(…).

A już po komisjach, w jednym z komentarzy na FB burmistrz napisał: (…)„Mam wątpliwości co do finansowania żłobka przez samorząd”(…), a w innym (…)„utworzenie żłobka byłoby dużym obciążeniem finansowym dla miasta (…)”.

Petycja w Przasnyszu

– My, mieszkańcy Miasta Przasnysz, prosimy o powołanie Żłobka Samorządowego(…). Od wielu już lat na terenie naszego miasta, będącego częścią powiatu przasnyskiego, brakuje pomocy w postaci żłobka. Rodzice małych dzieci mają problem w powrocie do pracy po narodzinach swojego dziecka. Przez to w przeważającej części młode matki muszą rezygnować z kariery zawodowej na rzecz wychowywania potomstwa. Żłobek byłby wybawieniem, oraz najlepszym rozwiązaniem dla młodych rodziców. Mamy nadzieję, że polityka prorodzinna samorządów okaże się nie tylko pustym słowem, ale przerodzi się w czyny i wspólnymi siłami uda się powołać Żłobek Samorządowy zlokalizowany na terenie Przasnysza” – czytamy w petycji.

Burmistrz konsultuje … na FB

Koordynator petycji i zbiórki podpisów Ł. Miścichowski poinformował, że burmistrz Przasnysza rozpoczął konsultacje społeczne na …profilu FB. Na profilu,  burmistrz W. Trochimiuk zamieścił post: – „Żłobek w naszym mieście. Tak czy nie. Bardzo proszę o opinie mieszkańców Przasnysza. Proszę również o składanie przez rodziców do Urzędu Miasta wniosków deklarujących chęć oddania dziecka do żłobka (np. od 01września 2017 roku lub 01 marca 2018 roku lub od 01 września 2018 roku). W przypadku zainteresowania rodziców taką placówką, władze samorządowe podejmą działania zmierzające do jej utworzenia.”

Mieszkańcy chcą żłobka

Czy to właściwe miejsce dla tak poważnej sprawy pozostawiamy do oceny czytelnikom. Bo część ludzi z portali społecznościowych nie korzysta. Jednak pod informacją burmistrza pojawiło się już ponad 40 komentarzy potwierdzających, że młodzi rodzice potrzebują żłobka w Przasnyszu, a niektóre piszą, że powinien on być już dawno.

Wątpliwości burmistrza i radnych

I kiedy wydawało się, że wszystko późno, bo późno, po latach i z inicjatywy mieszkańców, nie władz idzie w dobrym kierunku, odbyły się pełne wątpliwości i szukania wymówek miejskie komisje, a po nich na profilu Ł. Miścichowskiego powstała gorąca dyskusja mieszkańców, również z burmistrzem.

Burza w sieci

 – „Gdyby było zapotrzebowanie na żłobek, to powstałby prywatny”. Z tonu wypowiedzi trochę słychać ten ojcowski, gospodarski ton zatroskanego Burmistrza, mającego na sercu dobro swoich mieszkańców, obywateli miasta. To zatroskanie aż bije po uszach…Czy jednak nie?” – skomentował ironicznie słowa burmistrza z miejskich komisji  Ł. Miścichowski.

Nagranie prawdę Ci powie

Faktycznie, burmistrz W. Trochimiuk zamieścił w sieci m.in. nagranie, z którego wynika, że w finansowej sytuacji miasta, władze nie są chętne do dokładania do żłobka. Niestety radni wybrani przez mieszkańców nie szukali argumentów za jego powstaniem.

Jestem za, a nawet przeciw…

-„ Jeśli chodzi o żłobek, to przyznam się szczerze, że mam mieszane uczucia, aczkolwiek jestem za tym, aby taki żłobek powstał. Proszę się państwo radni przyjrzeć sytuacji budżetowej miasta. Pomijam zadłużenie, o którym wszyscy mówią , że jest wielkie, natomiast bzdura, wcale nie jest wielkie.(…) Natomiast ile wydajemy dziś na oświatę?(…) Około 50%. (…) No ludzie kochani i jeszcze żłobek? Nie ma fizycznej możliwości żebyśmy nie dokładali do żłobka. A czy w Przasnyszu jest takie zainteresowanie prowadzeniem żłobka? Gwarantuje wam, że gdyby było, to ten żłobek byłby już prywatny.(…) Jeżeli wysoką radę stać, żeby do tego żłobka dokładać, to my znajdziemy miejsce, tylko proszę mi wskazać, czy jest zasadność finansowa. Bo być może taka zasadność jest. Ja jeszcze rzucę takie hasełko na facebooka…”(…) – powiedział podczas komisji miejskich w sprawie żłobka burmistrz, co słyszymy w zamieszczonym w dyskusji nagraniu.

Wnioski niech wyciągną mieszkańcy, mają prawo, bo płacą podatki

Wnioski z działań radnych i wypowiedzi burmistrza pozostawiamy mieszkańcom, którzy płacą podatki również do kasy miasta. Jak wynika z wypowiedzi, jeżeli burmistrz i rada miałyby dołożyć z budżetu do żłobka, to powstają wątpliwości.  – Ale jeśli tak wielkie pieniądze dokłada się do oświaty, to być może trzeba się przyjrzeć tym wydatkom. Skoro miasto dokłada duże pieniądze do prywatnych przedszkoli, to powinno znaleźć środki na samorządowy żłobek – komentują mieszkańcy.

Żłobek samorządowy powinien być już dawno

Jak się potoczy sprawa żłobka zobaczymy. Jedno jest pewne. Unijne pieniądze na łżobki samorządowe były i władze mogły się o nie starać. – Skoro gdzie indziej żłobki są i cieszą się wielką popularności i zapotrzebowaniem, to znaczy, że w stolicy powiatu powinien funkcjonować już dawno – komentuje młoda mama.

Zadłużenie to nie wina mieszkańców

O co chodzi? Jak nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o…. dopowiedzcie sobie Państwo sami. Ale czy to wina mieszkańców, którzy płacą podatki również do budżetu miasta, że zadłużenie jest bardzo duże, a budżet  jest w sytuacji jakiej jest? Nie. To nie mieszkańcy do tego doprowadzili.

GwP

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments