Chcesz leczyć się w przasnyskim szpitalu? Podpisz dokument, że zgłaszasz się z podejrzeniem SARS-CoV-2.

Po raz kolejny polska rzeczywistość przekonuje nas, że gdyby głupota miała skrzydła, latałaby niczym łabędzica. Sprawa dotyczy przasnyskiego szpitala i procedury, którą muszą przejść wszyscy zgłaszający się po pomoc. Nim pacjent zostanie przyjęty na oddział, musi wypełnić stosowną ankietę, w której potwierdza, że zgłasza się z „powodu podejrzenia koronawirusa”, choćby przyszedł na operację zaćmy. Mamy stanowisko dyrekcji i Ministerstwa Zdrowia.

 

Absurdalnie zatytułowaną ankietę musiało do tej pory wypełnić blisko 5 tysięcy pacjentów przasnyskiej placówki.

Wspomniana sytuacja spotkała m.in. rodzącą kobietę z Przasnysza: – Podali mi ankietę, w której jest napisane „pacjent zgłasza się z powodu podejrzenia koronawirusa”. Przecież rodziłam, nie zgłaszałam się z żadnymi objawami, a tym bardziej koronawirusa! Wyjaśniono mi, że podpisanie tej ankiety to jedyna droga, aby dostać się na porodówkę. Podpisałam, aby nie rodzić na ulicy – pisze do naszej redakcji świeżo upieczona mama.

Chodzi o to, że od kwietnia 2020 r. wszystkie szpitale niezakaźne (a do takich należy placówka w Przasnyszu) muszą podtykać swoim pacjentom ankietę związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z wytycznymi, taka ankieta musi być wypełniona przez każdego, kto wymaga pomocy lub potrzebuje świadczenia medycznego. Trudno zrozumieć jednak przyczynę, dla której wszyscy muszą deklarować, że zgłaszają się z podejrzeniem koronawirusa.

O wyjaśnienia zwróciliśmy się do dyrektora przasnyskiego szpitala Grzegorza Magnuszewskiego.

– Dyrektor SP ZZOZ w Przasnyszu informuje, że ankieta jest jednym z elementów, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, algorytmu postępowania „triaż w szpitalach niezakaźnych” z dnia 4 kwietnia 2020 r. Ankieta została dotychczas przeprowadzona wśród ok. 4.850 pacjentów zgłaszających się do SP ZZOZ w Przasnyszu. Ankieta dotyczy wstępnej segregacji osób, zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Nocnej Pomocy Lekarskiej oraz planowych przyjęć do szpitala – usłyszeliśmy.

 

Choć nie można winić szpitala, który boryka się z narzuconymi przez polityków bzdurnymi procedurami, trudno nie przyznać racji naszej czytelniczce, którą wprawił w osłupienie nagłówek „Ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-COV-2”. Podpisując tak zatytułowany dokument, musiała przecież przyznać się do czegoś, co nie miało miejsca. Nie zgłaszała się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, tylko z powodu nieoczekiwanie rozpoczętego porodu.

W związku z faktem, iż konieczność wypełnienia takiej ankiety narzuciło szpitalom Ministerstwo Zdrowia, wysłaliśmy nasze pytania do biura prasowego resortu. Zwróciliśmy uwagę, że ankietę pacjenta, zgłaszającego się z powodu podejrzenia koronawirusa SARS-CoV-2, muszą podpisać rodzące kobiety lub pacjenci z urazami, niemający najmniejszych podejrzeń zakażenia koronawirusem, poświadczając swoim podpisem oczywistą nieprawdę. Pytaliśmy więc: Czy niepodpisanie ankiety jest równoznaczne z tym, że pacjent zostanie odesłany do domu? Tytuł ankiety – sugerując zakażenie wszystkim pacjentom – nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. W ogromnej większości przypadków treść nagłówka nie tylko kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, ale jest formą robienia z obywatela wielbłąda. Czy zostanie on zmieniony?

Sporządzenie trzech zdań zajęło Ministerstwu Zdrowia bite 2 tygodnie, czyli dokładnie tyle, ile wynosi maksymalny termin udzielenia odpowiedzi. Nie było nam jednak dane poznać odpowiedzi na nasze pytania. Dowiedzieliśmy się jedynie, że resort zdrowia, wydając wytyczne dla dyrekcji i personelu placówek leczniczych, nie był świadomy ich treści, a winny jest kto inny.

Informuję, że ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 stanowi załącznik do zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych z dnia 4 kwietnia 2020 r. Zalecenia te zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Wystąpiliśmy do konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych z prośbą o stanowisko w sprawie tej ankiety odparło biuro prasowe w imieniu Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Jak widać, zalew kuriozów nie skończył się w epoce barwnie opisywanej przez Bareję. Gorzej, że absurdalne wykwity wyobraźni naszych polityków mają znaczący wpływ na nasze życie. Wspomnijmy choćby sławetne uwięzienie w domach całego narodu przy kilkudziesięciu zakażeniach (dziś ta liczba przekracza 88 tysięcy i rośnie codziennie o ponad 1000 przypadków) oraz zakaz wstępu na place zabaw, do parków i lasów. Aż strach się bać, co jeszcze wymyślą.

guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patry Ł
Patry Ł
25 dni temu

Sami jesteśmy sobie winni, zgadzamy się na każdą głupotę jaką nam zaproponują… jak można było dać sobie wmówić chodzenie w maszeczkach nawet na zewnątrz!? Zwłaszcza w takim mieście i powiecie jak Przasnysz, tu każdy jest w stanie utrzymać odpowiedni bezpieczny dystans o ile w ogóle czuje się zagrożony… drugie primo, ludzie którzy zgrywali bohaterów i chwalili się tym, że dali się zamknąć w domach i mieszkaniach jak zwierzęta w klatkach, teraz się tego wstydzą, wypierają i znowu zgrywają bohaterów twierdząc, że epidemia to ściema… Dbajmy o osoby starsze i schorowane, a my zasówajmy do roboty odbudować gospodarkę, bo za chwilę… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
odpowiada  Patry Ł
24 dni temu

dokładnie. patrząc na poczyniania (nie)rządu mam wrażenie celowego dokonania zapaści polskiej przedsiębiorczosci (bo covid dowalił małym przedsiębiorcom a nie koncernom, wielkie sieci handlowe zyski jak sprzed covid). to co jest grane? Rząd bierze 100mld pożyczek (od kogo? za ile %?) a z drugiej strony wali 500+, 13 emerytura, podwyzki dla wybranych grup czy i zapeninie dotacji węgla na 30 lat? co jest grane??

Adam
Adam
odpowiada  Justyna
22 dni temu

Zapaść gospodarcza to cena zniewolenia niestety. Jeśli ludzie nie wyjdą w końcu na ulicę to niedługo żeby wyjść z domu będziesz prosić o pozwolenie.

ate
ate
odpowiada  Patry Ł
24 dni temu

„zasówajmy” hahaha 🙂 Do szkół , do szkół nigdy na naukę nie jest za póżno.

zatroskany
zatroskany
25 dni temu

Dobra zmiana bije już rekordy absurdów –naprawdę można mieć duże obawy co ci ludzie jeszcze wymyślą–to co pisze redakcja to aż się w głowie nie mieści jedni nie wiedzą jakie wytyczne wydają drudzy–chaos i niekompetencja w tak trudnym czasie.

Bolek
Bolek
25 dni temu

Jeżeli cytujemy dr Strosmajera ze „Szpitala na peryferiach”, to powinno być gołębica, a nie łabędzica,

Marcin
Marcin
24 dni temu

Mam nadzieję że odpowiecie za to przed sądem i będziecie ludziom płacić gigantyczne odszkodowania. Przyjdzie czas rozliczenia za to wszystko za te ankiety, maseczki i życie w zniewolonym kraju

Damian
Damian
24 dni temu

Dopiero teraz o tym napisaliście? Zaczęło być niewygodnie? Zabierają po trochu naszą wolność, no ale cóż idiotow na tym świecie jest więcej

Antoni Krakus
Antoni Krakus
24 dni temu

Dziękuję redakcji za ten artykuł. Dobrze, że zaczynacie pokazywać sytuację z drugiej strony bo jak do tej pory tylko straszyliście naciąganymi statystykami.

Darek
Darek
odpowiada  Antoni Krakus
24 dni temu

Jak podawanie statystyk może kogoś wystraszyć? Straszy to rząd i TVP ze swoimi obostrzeniami i strefami! Ja dziękuję za to, że jako jedyni sumiennie wykonują swoją pracę i informują ludzi o wszystkim.

Justyna
Justyna
odpowiada  Darek
24 dni temu

oczywiście że statystyki są elementem zastraszania i podpierania teori. jeśli codziennie jesteś bombardowany krzykliwymi nagłówkami w tv, necie, radiu, prasie „rekord zakażeń!!” „tysiace zakażonych!” (a zmarły 2 osoby w slusznym wieku, do tego w tym samym czasie na raka odesżło 10 razy więcej) to co to jest?

Ajax
Ajax
odpowiada  Justyna
24 dni temu

Serio? Boisz się cyferek? To może zamknij się w domu, bo może spadnie ci cegła na ulicy na głowę. Mi bardziej dają do myślenia artykuły o wypadkach, a nie informacje z sanepidu.

Lola
Lola
odpowiada  Ajax
24 dni temu

Większość boi się cyferek stąd siedzi cicho i jest posłuszna wobec opresyjnej władzy. Co to za kraj, w którym policja jest aparatem opresji i obrony władzy a nie dbającym o jej konstytucyjne obowiązki zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa na terytorium RP? Siedźmy wszyscy cicho i posłuszne wykonujmy fanaberyjne pomysły rządu a zniewolą nas całkowicie. Państwo, które okrada obywateli wprowadzając ogromne daniny a później próbuje je łaskawie w części oddać najczęściej nierobom to państwo niewolnicze. Ja nie chce żyć w takim kraju, w którym obywatel jak owca idzie na rzeź i nie ma nic do powiedzenia 🙁

MARIA
MARIA
24 dni temu

TA ANKIETA TO PIKUŚ Z ZACHOWANIEM PERSONELU MEDYCZNEGO / zgłaszamy się do poradni w szpitalu z skierowaniem w maseczce wypisując procedury a obok nas przechodzi personel medyczny bez maseczki bez sprawdzania śmiejąc się nam w twarz / a my jak idioci jesteśmy kontrolowani

Justyna
Justyna
24 dni temu

co na to RODO? co na to ochrona danych – tysiace ankietek z danymi osobowymi leżakowane w poczekalni?

Lola
Lola
odpowiada  Justyna
24 dni temu

Teraz Rodo nie obowiązuje bo rząd w imię wyższych celów działa 🤣

Krzyniall PGRy
Krzyniall PGRy
odpowiada  Justyna
23 dni temu

Bo teraz jest RONDO ,jedź Macieju w koło z propagandą.

Bolek
Bolek
23 dni temu

Na zdjęciu widać, że jest załącznik nr1. Być może personel powinien dać do wypełnienia właściwą ankietę epidemiologiczną, a nie ten załącznik