Burmistrz zdeterminowany, aby utworzyć klaster energetyczny. Wiemy już, które z gmin naszego powiatu przystąpią do porozumienia.

Jednym z tematów obrad radnych podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji stałych Rady Miasta było utworzenie Przasnyskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii. Tym samym burmistrz Waldemar Trochimiuk wykonał kolejny krok, mogący umożliwić mieszkańcom obniżenie rachunków za energię elektryczną. Kto wie, czy decyzja w tej sprawie nie wpłynie również na ograniczenie kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

– Podczas ostatniej sesji prezentację prowadziła firma, która zaproponowała nam pomoc w utworzeniu takiego klastra – przypomniał burmistrz. Dodał również, że w dalszym ciągu widzi zasadność utworzenia klastra na naszym terenie. – Spowoduje to w przyszłości obniżenie cen energii elektrycznej, a przy opracowaniu odpowiedniej strategii jest duże prawdopodobieństwo, że może nastąpić obniżenie kwot za odbiór odpadów stałych w naszym mieście. Są jednak i inne korzyści – możemy oczywiście pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację wielu różnych przedsięwzięć z tym związanych. Miasto Przasnysz na dzień dzisiejszy pozyskało dużo więcej pism, w których gminy wyraziły chęć przystąpienia – poinformował burmistrz.

Klaster będzie miał pięciu członków – miasto Przasnysz oraz gminy: Przasnysz, Jednorożec, Krasne i Krzynowłoga Mała

Gmina miejska wytypowała do tej współpracy gminy wiejskie: Przasnysz, Jednorożec, Krasne i Krzynowłoga Mała. Mimo że przasnyskie starostwo również wyraziło wstępne zainteresowanie projektem oraz uznało nasz powiat za wyjątkowo predestynowany do przystąpienia, członkiem klastra zainicjowanego przez samorząd miejski nie zostanie. Koordynatorem porozumienia będzie grupa Perpetum Energia. Jak się okazuje, pomysł burmistrza uznały za ciekawy i podchwyciły również inne samorządy. – Dzwonili do mnie wójtowie innych gmin, m.in. jedna z gmin w powiecie makowskim chce być liderem utworzenia takiego klastra na ich terenie. Uchwała, którą państwu prezentuję upoważni burmistrza do podpisania porozumienia i rozpoczęcia wszystkich procedur. Nie ukrywam, że trzeba to szybko zacząć, a może nawet jeszcze w tym roku zabezpieczyć środki zewnętrzne na przedsięwzięcia, które w ramach przynależności do klastra ustalimy do realizacji – ponaglał Waldemar Trochimiuk. Radni chcieli wiedzieć, czy do porozumienia nie chciała przystąpić gmina Czernice Borowe. – Problem polega na tym, że członkami klastra może być maksymalnie 5 gmin, choć istnieją możliwości rozwoju. – Na późniejszym etapie można myśleć o rozwoju klastra i łączenia innych jego części w większość całość – wyjaśnił burmistrz.

Uchwałę w sprawie utworzenia Przasnyskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii radni podejmą już na najbliższej sesji (30 sierpnia). Wszystko wskazuje na to, że pozytywna decyzja w tej sprawie zapadnie jednogłośnie. Wdrażanie idei w życie przebiega w godnym podziwu tempie, oby na uchwale się nie skończyło.

Małgorzata Jabłońska

Infoprzasnysz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments