Burmistrz, Rada Miejska i pracownicy urzędu w Chorzelach za budową fabryk na strefie gospodarczej

W dniach 20 – 21 lipca władze, radni i pracownicy chorzelskiego samorządu wizytowali fabryki firmy Kronospan, największego inwestora w strefie gospodarczej w Chorzelach.
Do Poznania i Szczecinka udała się 18 osobowa grupa przedstawicieli miasta i gminy Chorzele, aby sprawdzić warunki pracy i wpływ fabryk na środowisko największego inwestora z klastra przemysłowo-handlowego, który może wkrótce powstać na strefie gospodarczej w Chorzelach. To samorząd gminy w Chorzelach zdecyduje, jakie rodzaje produkcji otrzymają zgodę na wejście do strefy gospodarczej w Chorzelach. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zbadanie wpływu ubiegających się o lokalizację fabryk na środowisko i sposób traktowania i wynagradzania pracowników. Grunty w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej Podstrefa Chorzele wykupiła spółka SOSPV114 sp. z o.o.
Zamiarem spółki jest zbudowanie na tym terenie klastra przemysłowo-handlowego, który w oparciu o surowiec drzewny będzie produkował materiały budowlane i meblarskie (tym właśnie zajmuje się firma Kronospan) oraz gotowe wyroby meblarskie, tym zajmują się współpracujące firmy polskie, angielskie i duńskie. Radni z Chorzel popierają budowę fabryk w naszej gminie. Sami mogli przekonać się jak wyglądają, czym się zajmują i jakie korzyści przynoszą mieszkańcom w innych miastach Polski.
– Firma dostrzega potrzeby pracowników. W Szczecinku powstaje przedszkole Kronospanu. To duży komfort i wygoda dla rodziców, którym zależy na pracy i na tym aby ich pociechy miały zapewnioną profesjonalną opiekę. Taka firma zasługuje na szacunek i wsparcie w naszej gminie – mówi Krzyszfof Milewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Chorzelach.
– Krosnospan zabiega o swoich pracowników. Zanim firma powstaje na danym terenie, to już poszukiwani są pracownicy. Firma patronuje np. klasie o kierunku technologia drewna w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Kronospan zainicjował także utworzenie zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego w Szczecinku, który przygotowuje do pracy inżynierów automatyków. Niewielu jest pracodawców, którzy sami zabiegają o wykształcenie swoich pracowników, o rzeczowe przygotowanie ich do pracy. Dzięki temu każdy z absolwentów ma szansę na stabilną pracę w Kronospanie, bez obaw o przyszłość po ukończeniu studiów. To ogromny komfort dla młodych ludzi, którzy często żyją w lęku o przyszłe zatrudnienie. Firma Kronospan sprawia, że mieszkańcy mogą bez obaw planować swoją przyszłość – twierdzi radna Paulina Stolarczyk.
– Nie możemy zmarnować takiej szansy dla naszej gminy. Firma zapewni pracę dla kilkuset osób, co w naszym regionie jest na wagę złota. Potrzebni będą pracownicy na różnych szczeblach , więc perspektywa zatrudnienia jest otwarta dla każdego bez wyjątku – mówi radna Barbara Filipowicz.
– Jestem pełen uznania dla pracy wykonywanej przez firmę Kronospan. Mieszkańcy czekają na państwa firmę  w naszej gminie, będzie to wielka inwestycja, która jest dla naszych mieszkańców bardzo potrzebna. Skorzystają na tym wszyscy. To była bardzo dobra decyzja dla naszej gminy. Dziękujemy za państwa pracę i za to, że Chorzele mogą stać się częścią takiej firmy jak Kronospan – twierdzi radny Mirosław Sieruta.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem firmy Kronospan. Budowa tej firmy w Chorzelach to dla nas ogromna szansa. Cały Szczecinek bardzo skorzystał na budowie Kronospanu. To firma która dba o pracowników, zapewnia świetne warunki pracy. Mogliśmy to sami zobaczyć podczas wizyty w Poznaniu oraz w Szczecinku. Te fabryki tętnią życiem a ludzie którzy w nich pracują, prowadzą godne i spokojne życie, bez stresu o przyszłość i byt swoich rodzin. Musimy zabiegać o to żeby nasza gmina stała się kolejnym miastem na mapie kraju, gdzie powstanie fabryka Kronospanu. To dzięki niej możemy stać się potęgą na całym Mazowszu – mówi radny Radosław Zakrzewski.

– Cieszę się, że w Chorzelach powstanie taka firma. Państwa praca zasługuje na pełen szacunek i uznanie. Produkowane produkty są bardzo wysokiej jakości, o czym mogliśmy się przekonać wizytując Państwa fabryki. Dziękujemy za to, że Państwa firma zdecydowała się na inwestowanie w naszej gminie – dodaje radny Mirosław Chmieliński:

– Firma zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Zasięg Kronospanu jest ogromny. Produkty z Chorzel będą trafiały na rynek europejski. Wiążemy duże nadzieje z powstaniem tej firmy w Chorzelach – twierdzi radny Ryszard Kosiorek.

– Mamy nadzieję, że zakłady w Chorzelach powstaną jak najszybciej. Po zobaczeniu na własne oczy linii produkcyjnych Kronospanu przekonałem się, że to nowoczesny i ekologiczny zakład – dodaje radny Robert Suchodolski.

– Nie mam już żadnych obaw. Wiem, że kiedy te zakłady powstaną w Chorzelach, to ludzie będą chcieli w nich pracować. Nie są to zakłady uciążliwe dla środowiska. W Poznaniu fabryki zostały zbudowane w bezpośrednim otoczeniu bloków mieszkalnych i nie ma tu żadnej uciążliwości – mówi radna Wanda Jastrzębska.

W Szczecinku zarówno starosta Krzysztof Lis, jak i burmistrz Jerzy Hardie-Douglas wyrażają się o fabryce w samych superlatywach. Podobnie wypowiadają się pracownicy urzędu w Chorzelach.

– Przedstawione dane technologiczne przez zarząd firmy odnośnie ochrony środowiska zapewniają zabezpieczenie środowiska, gdyż spełniają w pełni  standard BAT tzn. najlepsze dostępne techniki na świecie. Firma będzie wdrażała  nowe technologiczne innowacje w dziedzinie ochrony środowiska również w Chorzelach. To zapewnia gminie pełną ochronę i dla mnie są to informacje najważniejsze. Na to będziemy zwracać największą uwagę i tego będziemy pilnować – mówi Agnieszka Opalach, dyrektor Wydziału Rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy Chorzele.

 – Na mnie wielkie wrażenie zrobiła troska o pracowników. Wielu z nich pracuje tu ponad 30 lat. Mówi to samo za siebie – twierdzi Magda  Pawliszewska, dyrektor Wydziału Organizacyjnego.

Fabryki, które oglądaliśmy zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Są świetnie zorganizowane, w pełni zmechanizowane. Fabryka w Poznaniu produkująca papier dekoracyjny do mebli sprowadza celulozę z Brazylii, ponieważ tylko ona spełnia ich wymagania technologiczne. Nie można jej więc porównywać do fabryki celulozy np.  w Ostrołęce, która to fabryka produkuje zupełnie inny produkt – mówi  Katarzyna Brzezicka, zastępca burmistrza.

Bardzo istotne jest to, że firma podchodzi do swoich zadań niezwykle odpowiedzialnie, z troską o człowieka i sprawnie organizacyjnie. Przedstawiono nam dyrektora odpowiedzialnego za budowę fabryki w Chorzelach jak i dyrektora odpowiedzialnego za ochronę środowiska w naszym mieście. To budzi optymizm. Również podejmują wiele działań wspierających mieszkańców. Identyfikują się z ich potrzebami – przyznaje burmistrz Beata Szczepankowska.

Każdy z uczestników wyjazdu wypowiada się w podobnym tonie. Wszyscy twierdzą, że zakłady są bardzo potrzebne w Chorzelach.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments