Burmistrz Łukasz Chrostowski i radny Bogdan Ćwiek odebrali z rąk prezydenta tablice pamiątkowe obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Burmistrz Łukasz Chrostowski oraz radny Bogdan Ćwiek odebrali dziś z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy tablice pamiątkowe obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

 

Przasnysz został zajęty przez wojska bolszewickie 7 sierpnia 1920 r. i przez 2 tygodnie pozostawał pod sowiecką okupacją. Po rozpoczęciu przez stronę polską kontruderzenia znad Wieprza (16 sierpnia 1920) w szczególnie ciężkim położeniu znalazły się bolszewickie 4 Armia i III Korpus Kawalerii Gaj-Chana.

Były one najbardziej na zachód wysuniętymi jednostkami bolszewickimi. Zajęcie przez oddziały polskie, okupowanego przez bolszewików Przasnysza, zamykało drogę odwrotu jednostkom Armii Czerwonej. Kwestia utrzymania Przasnysza stała się w tej sytuacji dla bolszewików kluczowa.

Odziały polskie oswobodziły Przasnysz 21 sierpnia, dokonały tego pododdziały Dywizji Ochotniczej pod dowództwem podpułkownika Adama Koca wspierane przez oddziały Brygady Syberyjskiej. Walki o miasto trwały prawie cały dzień. Opór bolszewików był zacięty.

Ostatnim akordem walk w okolicach Przasnysza w roku 1920 były walki Brygady Syberyjskiej w okolicach Krzynowłogi Wielkiej i Chorzel. Podczas tych walk kawalerzyści Gaj-Chana, próbujący wyrwać się z okrążenia, zamordowali 73 wziętych do niewoli żołnierzy polskich z Brygady Syberyjskiej.

Walki żołnierzy polskich pod Przasnyszem zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r. – „PRZASNYSZ 21 – 22 VIII 1920”.


 

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu

Rozumiem obecność burmistrza. Ale ten mały pisowiec to co tam robi?

Mirek
Mirek
5 miesięcy temu

Ja tam widzę 3 pisiorków.

Ja znajoma
Ja znajoma
odpowiada  Mirek
5 miesięcy temu

A Ty co P 0 reprezentujesz że ci przeszkadzają inni

ate
ate
odpowiada  Ja znajoma
5 miesięcy temu

Nie koniecznie PO może inną partię , może bezpartyjnych, a tu zaraz to najgorsze po 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
odpowiada  Ja znajoma
5 miesięcy temu

A jak pisiorkom inni przeszkadzają, to o tym nie piszesz?
Wiadomo, że uczestnicy tamtych wydarzeń już nie żyją. Ale można byłoby zabrać na tę uroczystość kogoś z potomków, tak symbolicznie. A tak pojechał miejscowy aparstczyk. Słabe.

Weronika
Weronika
odpowiada  Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu

Psl brakuje ? W Chorzelach wszystko ok ?

Działkowiec
Działkowiec
5 miesięcy temu

Powinien tam być „pan załatwialski były starosta” to burmistrz stałby z tyłu