Burmistrz i większość radnych Przasnysza protestuje przeciw podziałowi Mazowsza.

Przeciw podziałowi, spychającemu oddalone od stolicy powiaty na margines, zaprotestował burmistrz Przasnysza oraz większość członków Rady Miejskiej. Chodzi o to, że partia rządząca chce podziału Mazowsza na dwa województwa – metropolitalne i powiatowe. Pierwsze obejmowałoby Warszawę i miejscowości okalające, drugie – pozostałą część regionu (z Przasnyszem, Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem i Siedlcami). Z szacunków wynika, ze na powiatową część przypadnie zaledwie 13% dochodów z podatku CIT obecnego województwa. Nową stolicą Mazowsza „B” miałby zostać Radom.

 

Podczas wrześniowej sesji radny Sławomir Czaplicki w imieniu grupy radnych przedstawił stanowisko radnych Rady Miejskiej w Przasnyszu w sprawie zachowania integralności Województwa Mazowieckiego, wyrażone przeciw podziałowi na bogatą część warszawską i biedną powiatową. Tożsame stanowisko przedstawił również burmistrz Łukasz Chrostowski.

– Oba dokumenty, jako wyraz sprzeciwu wobec destrukcyjnych planów PiS dzielenia Mazowsza to akt wsparcia dla walki o jedność naszego województwa. To nie czas na polityczne podziały, tylko na wspólną obronę przyszłości Mazowsza, Przasnysza, powiatu i wszystkich gmin naszego regionu – komentuje radny Sławomir Czaplicki, dodając, że nie ma zgody na próby narzuconego z góry podziału Mazowsza, podwójną administrację, wykluczenie, biedę oraz stolicę w Radomiu.

Jak udało nam się dowiedzieć, stanowisko dot. integralności Mazowsza podpisało 8 przasnyskich radnych: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jeronim, Sławomir Czaplicki,  Paweł Łada, Edyta Olak, Małgorzata Bandurska, Piotr Kołakowski, Bogdan Dymczyk, oraz Małgorzata Żbikowska. Tożsame z radnymi stanowisko przyjął burmistrz Łukasz Chrostowski.

Stanowiska nie podpisało 7 naszych przedstawicieli: wszyscy radni z klubu PiS (przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki, Bogdan Ćwiek, Piotr Oleksik i Maciej Smoliński), Jarosław Włodarczyk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Chmielik oraz Jan Ćwiek.

Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem, bowiem proponowane zmiany oznaczają dla naszego powiatu ogromne zmiany. Można nie interesować się polityką, ale w tym przypadku to polityka interesuje się przasnyszanami, a z konsekwencjami politycznych działań zetkną się przede wszystkim mieszkańcy.

 

Stanowisko

Radnych Rady Miejskiej w Przasnyszu

z dnia 8 września 2020 roku

w sprawie zachowania integralności Województwa Mazowieckiego

 

Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu wyrażają swoje stanowisko w sprawie integralności Województwa Mazowieckiego i powstrzymania planów podziału Województwa Mazowieckiego na dwa odrębne regiony.

Nasze Miasto jest częścią mazowieckiej wspólnoty regionalnej, którą współtworzymy od roku 1999. To również dzięki wysiłkom mieszkańców naszych „małych ojczyzn” Województwo Mazowieckie jest w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów europejskich i liderem polskich województw.

Uważamy, że Mazowsze oraz jego Mieszkańcy zasługują na szansę dalszego rozwoju swojego regionu. Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie za naszymi plecami oraz plecami mieszkańców – członków naszych wspólnot samorządowych.

Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu wyrażają zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego podziału Województwa Mazowieckiego. Rozdzielenie wspólnego organizmu na dwie, odrębne części doprowadzi do poważnych problemów z ich funkcjonowaniem. Konsekwencją podziału będzie skazanie centralnej części Mazowsza (posiadającej wysokie dochody własne) na wpłacanie gigantycznej kwoty tzw. „janosikowego”, które zostanie przetransferowane do wszystkich pozostałych 16 województw.

To oznacza, że tzw. Mazowsze regionalne wprawdzie otrzyma swoją część „janosikowego”, ale będzie to nieporównywalnie mniej środków finansowych, niż obecnie organy Samorządu Województwa Mazowieckiego przekazują na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dróg, organizacją przewozów kolejowych, utrzymaniem instytucji kultury i szpitali, zlokalizowanych na tym terenie.

W konsekwencji, przy znacząco obniżonym poziomie dochodów (dochody z CIT spadną do poziomu 13%!), konieczne będzie pokrywanie kosztów funkcjonowania „zdublowanej” administracji samorządowej do obsługi zadań o charakterze wojewódzkim, co znacząco wpłynie na możliwości wydatkowe w obszarze usług publicznych, m.in. ochrony zdrowia, edukacji publicznej, ochrony środowiska, przeciwdziałania bezrobociu, pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, utrzymania dróg wojewódzkich i połączeń kolejowych.

Radni Rady Miejskiej w Przasnyszu podkreślają, że propozycja podziału Województwa Mazowieckiego musi zostać poddana szerokim konsultacjom społecznym z mieszkańcami Mazowsza oraz uzależniona od wyników tych konsultacji.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Oto mamy przykład, jakiego mądrego radnego i burmistrza wybraliśmy. Nie myślą sami, tylko kierują się politycznymi zaleznosciami. Nie rozumieją, że nie chodzi o podział na biednych i bogatych, tylko o wysokość przyznawanych środków w zależności od średniej, którą zawyżają metropolie? Nie rozumieją, że oddalone powiaty w ten sposób zyskają? A tu chodzi głównie o ich bossa. Cesarza, który przez podział straci władzę.

Jan
Jan
3 lat temu

Marek, ogarnij się bo piszesz kłamstwa. Mazowsze jest już podzielone dla celów finansowych od 2 lat na 2 obszary, Warszawę i resztę jeśli idzie o przyznawanie środków, właśnie po to, żeby Warszawa ich nie zaniżała dla reszty powiatów. Dodatkowo Warszawa płaci 90 procent tego co ma Mazowsze. Na podziale tylko stracimy. A do stolicy w Radomiu, który nam złotówki nie da będzie daleko.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
3 lat temu

Co do Cesarza, który straci władzę, masz 100% racji. W kwestii przyznawanych środków całkowicie się mylisz. Podział statystyczny Mazowsza na dwa odrębne byty już się dokonał. Od stycznia 2018 r. Mazowsze jest dla unijnych urzędników podzielone na obszar metropolitarny, czyli Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami ościennymi oraz na część regionalną, w której znajduje się m.in. powiat przasnyski. Dzięki temu nasz region jako jest traktowany priorytetowo przy podziale funduszy, bo bogata stolica nie zawyża nam średniej. Faktyczna reforma administracyjna nie przysporzy nam nawet 1 euro, koszty wzrosną, a dochody ze źródeł krajowych (podatek CiT) drastycznie spadną.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Po pierwsze to się idioto pode mnie nie podszywaj. To już nie jest śmieszne.
A po drugie to gdybyś miał cokolwiek pojęcia o temacie to byś wiedział, że na potrzeby unijnych statystyk Warszawa już dawno została wyłączona z Mazowieckiego i żadnej średniej nie zawyża. Więc czas się dokształcić. Doskonale wiadomo o co chodzi. A Ty oglądaj dalej TVP Info i łykaj propagandę Sasina.

P.S. Słyszałem, że Starosta od jutra rozpoczyna strajk głodowy przeciw podziałowi 😁. Ktoś coś wie?

www
www
3 lat temu

Prawdę prawisz 100%.cesorz wynocha.

Ola
Ola
3 lat temu

Podobno nawet radni PiS popierają stanowisko. Mieli nakaz głosować przeciwko? Podziękujemy wam przy wyborach.

Konował
Konował
3 lat temu

Proponuję zapoznać się z rozwiązaniami z zachodu, Niemcy, Austria, a potem pisać mądrości.