Budżet obywatelski. Jakie zadania zrealizowano w Przasnyszu w 2020 r. [FOTO]

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w głosowaniu mieszkańców wyłoniono 6 zwycięskich projektów, które miały być zrealizowane do końca 2020 r. Burmistrz Przasnysza poinformował, że 5 zadań zostało już wykonanych. Wśród nich są trampoliny na „Wembley”, rozbudowa placu zabaw i wymiana nawierzchni przy „Trójce”, plastusiowy placyk przy Przedszkolu nr 1 oraz doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu nr 2.

 

Na realizację ostatniego, szóstego, zwycięskiego projektu musimy poczekać do grudnia. Chodzi o zadanie „Akcja Segregacja”, która zakłada ustawienie pojemników do sortowania odpadów.

Zadaniem, które zdobyło największe uznanie przasnyszan w 2019 r., okazała się „Rozbudowa placu zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 3”, która uzyskała poparcie 600 mieszkańców. Plac zabaw został doposażony i przystosowany dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat za sumę 49 999,99 zł. Projekt zakładał montaż sześciu nowych urządzeń zabawowych, które już stoją  na istniejącym, szkolnym placu zabaw. Powstała m.in.: siatka wspinaczkowa, mini zjeżdżalnia, huśtawki: konik i samochodzik oraz mini karuzela.

Kolejny ze zwycięskich projektów także dotyczy „Trójki”. 535 ważnych głosów, zyskała „Wymiana nawierzchni placu zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 3 w Przasnyszu”. Projekt  kosztował 45 050,92 zł i objął wymianę nawierzchni z piasku na bezpieczną nawierzchnię z płytek SBR. Płytki zostały położone na podbudowie betonowej. Na nowej nawierzchni będzie można lepiej zadbać o porządek oraz bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Co istotne, burmistrz zapowiada, że plac zabaw i rekreacji przy Szkole Podstawowej nr 3 będzie dostępny nie tylko dla podopiecznych placówki, ale także dla dzieci z okolicy, nawet poza godzinami pracy szkoły. W tej chwili trwają prace nad zapewnieniem takiej możliwości szerszemu gronu odbiorców.

–  Projekty zrealizowane w Szkole Podstawowej nr 3, które uzyskały wymagającą liczbę głosów, wskazują na konieczność budowy dodatkowych placów zabaw na os. Orlika – komentuje burmistrz Łukasz Chrostowski. – Zapewniam, że miasto i szkoła dołożą wszelkich starań, aby zabezpieczyć obiekt przed wandalami i wydłużyć funkcjonowanie placu zabaw także poza godziny pracy szkoły. Plac zabaw jest świetny i na pewno długo będzie służył naszym mieszkańcom.

Trzecią lokatę zajął projekt, dotyczący przasnyskiego „Wembley”, gdzie zostało zrealizowane zadanie „Trampoliny mamy, więc całymi rodzinami o zdrowie dbamy”. Instalacja trampolin została wykonana za sumę 50 tys. zł. Projekt polegał na zamontowaniu dwóch zestawów trampolin. Każdy zestaw składa się z trzech trampolin kwadratowych oraz trzech okrągłych, wykonanych z płótna odpornego na działania wandali. Na trampoliny zagłosowało 514 mieszkańców.

– Trampoliny na „Wembley” to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Liczba dzieciaków korzystających z nowych atrakcji przeszła nasze oczekiwania. Bardzo się cieszę, że największy plac zabaw w Przasnyszu stałe się rozszerza o nowe atrakcje. Jednak na tym nasze plany się nie kończą. W tym roku przeznaczyliśmy 30 tys. zł na opracowanie trzech różnych koncepcji zagospodarowania terenu „Wembley”. W najbliższych latach, o ile uda się pozyskać dofinansowanie, zostanie zrealizowana koncepcja, która najbardziej spodoba się mieszkańcom – zapowiedział burmistrz.

Czwartym projektem, który uzyskał 490 głosów, będzie „Plastusiowy plac zabaw”, który powstał na terenie zielonym w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Przasnyszu przy ul. Lipowej 8. Co istotne, montaż zabawek nie zagroził rosnącym tam drzewom. Na zagospodarowanym placu zabaw zostały zamontowane urządzenia niezbędne do rekreacji ruchowej i ćwiczeń zręcznościowych dla dzieci. W skład zestawu wchodzą: karuzela z siedziskiem i kierownicą, sprężynowiec, lokomotywa, system PRO 205 (2 x wieża z dachem, 2 zjeżdżalnie, 2 przejścia rurowe, pomost, wejście wspinaczkowe, gra „kółko i krzyżyk” oraz tablica do rysowania). Koszt realizacji projektu to 45 600,00 zł.

„Chodź pobawisz się z nami”, to zadanie obejmujące doposażenie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu, za sumę 49 238,20 zł. Projekt, na który zagłosowało 449 mieszkańców, obejmował zakup i montaż zabawek zewnętrznego placu zabaw, w skład których weszły: wieża wspinaczkowa, domek ze zjeżdżalnią, bujak konik, bujak samochód oraz karuzela.

Ostatnim z zakwalifikowanych do realizacji projektem, który nadal czeka na wykonanie jest „Akcja Segregacja”. Chodzi o zakup i montaż koszy, w których odpady można będzie zbierać w 4 frakcjach: bio, papier, szkoło, plastik. Pozwoli to na obniżenie kosztów odbioru śmieci, a także może zachęcić rodziny do podjęcia segregacji w gospodarstwach domowych. Zakupione pojemniki zostaną umieszczone na terenie miasta Przasnysz, ze szczególnym uwzględnieniem osiedli socjalnych. Projekt zostanie zrealizowany za sumę 50 tys. zł, lecz wygeneruje kolejne koszty, związane z regularnym opróżnianiem pojemników.

– Najdłużej (bo do grudnia) poczekamy na kosze do segregacji w ramach programu „Akcja Segregacja”. Do samego końca będziemy wyczekiwać zapowiadanej nowelizacji ustawy „śmieciowej” i zapisów o odbiorach odpadów segregowanych. Osobiście bardzo cieszę się, że ten projekt uzyskał wymaganą ilość głosów. Świadomość segregacji odpadów znacząco rośnie wśród przasnyszan, co jest bardzo dobrym znakiem na przyszłość – komentuje włodarz.

Przypomnijmy, że do 27 października 2020 trwa głosowanie na projekty, które będą zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego w 2021 r.

 

M. Jabłońska


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ewa
ewa
3 miesięcy temu

Kolejne 200 tys.zł wydane z naszych pieniędzy na place zabaw przy placówkach oświatowych z których mieszkańcy nie mogą korzysztać, bo je zniszczą. Pamiętacie jak można było z nich (nie)korzystać w tym roku?

Aj.
Aj.
3 miesięcy temu

I teraz znów w budżecie inwestycje na szkoły. A szkoły miały nie brać udziału w budżecie obywatelskim, a jak nic kasa znów do nich poleci.