Bomba ekologiczna przestanie zagrażać mieszkańcom gminy Przasnysz.

Dzięki zgłoszeniu naszej Czytelniczki dowiedzieliśmy się, że na terenie leśnym na pograniczu pomiędzy Osówcem Kmiecym a Osówcem Szlacheckim ktoś wyrzucił stertę eternitu, zawierającego trujący azbest. Jest to materiał niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego powiadomiliśmy urząd gminy Przasnysz, który podjął w tej sprawie błyskawiczne kroki.

Ze względu na wszechstronne właściwości mechaniczne i izolacyjne wyroby azbestowe niegdyś bardzo powszechnie wykorzystywano w przemyśle i budownictwie. Obecnie elementy, zawierające azbest, eliminuje się ze środowiska w związku z jego wysoką szkodliwością i udowodnionym indukowaniem nowotworów. Niestety nie zawsze wyroby azbestowe podlegają właściwej utylizacji.

Przy współpracy z gminą, każdy z nas zmieniając pokrycie dachowe, może uzyskać bezpłatną usługę odbioru i unieszkodliwiania azbestu. Niestety są wśród nas ludzie bezmyślni, którym nie chce się trudzić, wypełniając prosty wniosek, dotyczący odbioru tego odpadu. Pozbawieni wyobraźni ćwierćinteligenci wolą wyrzucić niebezpieczny materiał, zatruwając w ten sposób okolicę i jej mieszkańców.

 

Na szczęście, mimo trudnego czasu walki z epidemią, gmina Przasnysz zareagowała na nasze zgłoszenie błyskawicznie. Jeszcze tego samego dnia pracownik urzędu udał się na miejsce, usiłując zlokalizować nielegalne składowisko. To zadanie się nie powiodło, ale ostatecznie udało nam się doprowadzić do kontaktu pomiędzy przedstawicielką gminy a naszą czytelniczką, która wskazała konkretne miejsce. Dowiedzieliśmy się, że materiał ten niebawem trafi do profesjonalnej utylizacji i przestanie zagrażać zdrowiu.

 

Mamy nadzieję, że bezmyślna istota, która wyrzuciła rakotwórczy materiał, poniesie za ten czyn surowe konsekwencje. Grozi jej kara grzywny do 5 tys. zł oraz ograniczenie lub pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wspominamy o tym nie bez przyczyny, bowiem udowodnienie winy osobie, która nielegalnie pozbyła się takich odpadów, jest dziecinnie łatwe.

 

Większość gmin przystąpiła do szerszego programu usuwania azbestu ze środowiska i w związku z tym przeprowadziła dokładną inwentaryzację pokryć eternitowych na jej terenie. Dziś łatwo jest udowodnić, gdzie był eternit. Jeśli właściciel lub użytkownik budynku nie wylegitymuje się kartą odebrania odpadów, wystawioną przez uprawniony do tego podmiot, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

M. Jabłońska


 

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
9 miesięcy temu

Azbest jest szkodliwy tylko warunkowo. Jest szkodliwy tylko w stanie rozpylenia. Np. sucha wata mineralna wykonana z azbestu.Jeśli będziemy wdychali drobne włókna azbestu to są ostre i będą drażnić delikatną tkankę płucną co może wywołać zapalenie płuc a nawet sprowokować proces nowotworzenia. Eternit jest mieszaniną azbestu i cementu. Dlatego pylenie z jego powierzchni czystego azbestu jest znikome. jeżeli eternit jest wilgotny, pomalowany lub porośnięty porostami i mchem to szkodliwy nie jest. Katastrofy ekologicznej z tego powodu nie będzie ale teren szpeci.

Pesymistka
Pesymistka
9 miesięcy temu
odpowiada  Waldemar

Eternit ulega powolnej dematerializacji, ten widoczny na zdjęciu jest połamany i niespójny, więc pyli i truje. Tak dzieje się ze wszystkimi materiałami tego typu. Dlatego od 1998 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz produkcji i stosowania azbestu, który po demontażu musi trafić do utylizacji, nie do lasu.

Kosman
Kosman
9 miesięcy temu

A smród z wylewanej w ogromnych ilosciach gnojowicy to wieksza bomba niz caly eternit w RP. Nie ma zadnych uregulowan np ze ma przykryc wylewke gleba np w ciagudoby. Ten zapis w ustawie byl ale……zostal skreslony. Dunskie i niemieckie zaklady miesne przeniosly produkcje do nas bo pozbywaja sie smrodu.

456724092873164987231
456724092873164987231
9 miesięcy temu

To ja podziwiam tak błyskawiczne załatwienie sprawy bo gdy ja chciałem zlikwidować nielegalne wysypisko azbestu to zabawa ze znalezieniem firmy, która ma na to uprawnienia i w ogóle cała koordynacja wszystkiego trwała ok. 2 miesięcy. Trzymam kciuki!

Maria
Maria
9 miesięcy temu

Witam. Eternitu pozbył się były sołtys z Osówca Szlacheckiego. Na jesieni.

Grzegorz
Grzegorz
9 miesięcy temu

Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Temu Panu włos z głowy nie spadnie zapewne. Tłumaczył sie w gminie tym, że ,,składował” tam tylko ten eternit co jest śmieszne bo ten eternit wykiprował jesienią z przyczepy i tak go pozostawił bez żadnego okrycia jak i leżał bez żadnej izoacji od grunty przez co szkodliwe substacje dostawały się do gleby. składowanie powiną polegać na tym by taki eternit był tak zabezpieczony aby nic nie mogło dostawać na zewnątrz i przedewszystkim na palecie. Ten Pan czuje się bardzo bezkarnie i zwracam się do służb o to by poniósł surowe konsekwencje za ten czyn!!!