Bogate – Pomnik Poległym i Pomordowanym obrońcom Ojczyzny.

Przy drodze nr. 57 we wsi Bogate, pow. przasnyski znajduje się pomnik współczesny upamiętniający poległych w latach 1939 -1956 mieszkańców Ziemi Przasnyskiej. Upamiętnia również zamordowanych mieszkańców Bogatego i okolicznych wsi w Katyniu.
Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 11 listopada 2007 roku. W uroczystości odsłonięcia pomnika brała udział kompania honorowa Wojska Polskiego, wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska i wiele innych zaproszonych gości. W Kościele Parafialnym pw. Św. Anny w Bogatem odbyła się w ten dzień msza św. pamięci poległym i pomordowanym w czasie której Jacek Piotrowski ( uczestnik VII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego ) odczytał Ich dane biograficzne.
Dla mieszkańców wsi było to wielkie wydarzenie. W czasie uroczystości odsłonięcia pomnika było obecnych wielu krewnych ofiar.

We frontowym miejscu widnieje napis:

‚W hołdzie mieszkańcom ziemi przasnyskiej, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą


Polskę w latach 1939-1956′

Z boku pomnika wyryto nazwiska osób które zginęły z rąk NKWD i UB. Obelisk autorstwa Wojciecha Henrykowskiego z Makowa Mazowieckiego powstał z funduszu Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz pieniędzy gminy Przasnysz. Pomnik ten upamiętnia ofiary o których przez cały okres komunizmu mówić nie wolno było.


Mariusz Maciaszczyk


Sprawdź również

„Dziadek do orzechów” w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Jestem” w Przasnyszu

12 grudnia br. siedzibę Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Jestem” w Przasnyszu odwiedzili aktorzy ze Studia …

error: ZAKAZ KOPIOWANIA!!!!