Bogate: Ku czci nowego patrona

Od kilku miesięcy Gminna Biblioteka Publiczna w Bogatem nosi imię Józefa Narzymskiego, ostatniego właściciela szlacheckiego tej wsi z rodu Narzymskich, bohatera powstania styczniowego i utalentowanego pisarza. Dlatego jedna z pierwszych uroczystości, które zorganizowano w bibliotece już po nadaniu imienia, była poświęcona właśnie patronowi placówki.

W sobotę, 14 września, na zaproszenie dyrekcji biblioteki i wójt Grażyny Wróblewskiej do Bogatego przyjechała dr Teresa Kaczorowska, ciechanowska literatka i badaczka kultury północnego Mazowsza. Pani Teresa od dawna zajmuje się zarówno twórczością Józefa Narzymskiego, jak i samą jego postacią. Dlatego też chętnie zgodziła się wygłosić prelekcję na temat nowego patrona biblioteki.

To jednak nie był koniec atrakcji. Ze specjalnym minirecitalem wystąpił solista Warszawskiej Opery Kameralnej Józef Frankstein, przy akompaniamencie Haliny Promińskiej, który wykonał szereg pieśni wojskowych i powstańczych. Pracownicy biblioteki przygotowali z kolei wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu, a zwłaszcza walkom powstańczym toczonym na północnym Mazowszu. Z kolei Paweł Czaplicki przedstawił multimedialną prezentację poświęconą znanym cyklom obrazów powstańczych namalowanych przez Artura Grottgera.

Sobotnią uroczystość zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w naszym kraju były poświęcone m.in. powstaniu styczniowemu, w 150. rocznicę jego wybuchu.


Urząd Gminy w Przasnyszuguest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments