Blisko 700 terytorialsów na wrześniowych szkoleniach.

Wrzesień u mazowieckich terytorialsów minął pod hasłem szkoleń zintegrowanych. Blisko 700 żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniach podsumowujących miniony rok. Odbywały się one m.in. na ośrodkach szkolenia poligonowego w Wędrzynie, Nowej Dębie czy Orzyszu, na strzelnicach garnizonowych oraz placach ćwiczeń taktycznych.

 

Szkolenia zintegrowane to dwutygodniowy poligon podsumowujący każdy roczny etap szkolenia żołnierza WOT. Są one ważnym elementem systemu szkolenia terytorialsów, w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych. Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wraz z początkiem września w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej ruszył cykl szkoleń zintegrowanych, w których udział wzięli żołnierze samodzielnych pododdziałów oraz 51. batalionu lekkiej piechoty z Ciechanowa, terytorialsi z Siedlec oraz z Zegrza. Łącznie we wrześniu ćwiczyło blisko 700 żołnierzy.

 

Jako pierwsi na szkolenie wyjechali żołnierze trzech pododdziałów 53. batalionu stacjonującego w Siedlcach. Prawie 160 terytorialsów przez 2 tygodnie szkoliło się na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn. Było to podsumowanie dotychczasowych szkoleń zgrywających sekcję, pluton i kompanię.

 

Domeną szkoleń na OSPWL Wędrzynie jest możliwość działania na obiektach w terenie zurbanizowanym, co pozwala na odzwierciedlenie realnego pola walki w jakim, w razie konfliktu militarnego przyjdzie działać żołnierzom WOT – mówi mjr Robert Borkowski.

 

Szkolenie zintegrowane odbyli również żołnierze z Ciechanowa, jednakże zajęcia realizowali w kilku lokalizacjach – na Targoniach, na OSPWL Orzysz, poligonie Rembertów oraz strzelnicy w Wesołej i Czarnotach. Było to szkolenie doskonalące umiejętności w zakresie danej specjalności oraz sprawdzające przygotowanie żołnierza Obrony Terytorialnej poszczególnych specjalności do działania w warunkach najbardziej zbliżonych do realnego pola walki. Żołnierze 51. batalionu w ten sposób podsumowali drugi etap szkolenia żołnierzy WOT.

 

Jedną z idei dwutygodniowych poligonów jest integrowanie treści w ramach poszczególnych specjalności oraz poddawanie żołnierza rygorowi związanemu z realizacją zadań w określonych ramach czasowych przy dużym obciążeniu psychofizycznym – mówi por. Arkadiusz Rygiel, szef sekcji szkoleniowej 51blp.

 

W dwutygodniowym szkoleniu poligonowym ciechanowskiego batalionu uczestniczyło ponad 200 ochotników pełniących terytorialną służbę wojskową. Natomiast terytorialsi z najmłodszego batalionu 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującego w Zegrzu Południowym, po roku intensywnych szkoleń indywidualnych, szkoleniem zintegrowanym podsumowali pierwszy etap szkolenia żołnierzy WOT. Całość odbyła się na obiektach szkoleniowych 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Wesołej. Od 1 października zegrzyński pododdział wszedł w drugi etap szkolenia czyli etap specjalisty.

 

Źródło 5MBOT
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments