Bilans „Święta Zmarłych” na mazowieckich drogach

Dobiegł końca długi, listopadowy weekend. Kończą się też policyjne działania „Znicz 2013″. W tym czasie na Mazowszu zginęło  pięć osób, cztery z nich to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego — piesi i rowerzyści. 

Zbliża się koniec policyjnej akcji „Znicz 2013″, jednocześnie kończy się długi listopadowy weekend.   W ciągu trzech dni, od czwartku do dnia dzisiejszego na Mazowszu miało miejsce 27 wypadków drogowych, w których 5 osób zginęło a 31 zostało rannych.  Pośród tych pięciu zabitych, tylko jedna to kierujący pojazdem. Pozostali to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, piesi, rowerzyści.

 

Do najtragiczniejszych zdarzeń drogowych doszło między innymi w powiecie żyrardowskim , gdzie wczoraj wieczorem zginął 18-letni chłopak. Jak ustalili policjanci, gdy 18-latek wraz z  dziewczyną szedł krawędzią jezdni, został najechany przez nieustalony wówczas samochód, który nie zatrzymując się odjechał.  Poszkodowany w bardzo ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.  W niedługim czasie policjantom udało się odnaleźć ukryty w garażu pojazd sprawcy tego wypadku, a niewiele później zatrzymano też podejrzanego o jego spowodowanie, 23-letniego mężczyznę.

Inny tragiczny w skutkach wypadek miał miejsce w powiecie kozienickim. Tam kierujący motocyklem 19-latek zderzył się czołowo z 28-letnim rowerzystą. Rowerzysta zginął na miejscu a motocyklista i jego 15-letni pasażer trafili do szpitala.

W powiecie pułtuskim, na siedzącego na jezdni 66-latka najechał osobowy renault. Mężczyzna zginął na miejscu.

Wszystkie te wypadki miały miejsce w godzinach wieczornych, większość na drogach gminnych lub powiatowych, a wiec tam gdzie ruch pojazdów jest stosunkowo niewielki, ale często przemieszczają się  piesi i rowerzyści. Jednocześnie na takich drogach  brak jakiegokolwiek oświetlenia.

 

W tej chwili, ruch pojazdów na drogach jest jeszcze stosunkowo  niewielki, jednak należy się spodziewać, że będzie wzrastał z godziny na godzinę. Pamiętajmy o rozsądku, o dostosowaniu prędkości do warunków i zwracajmy uwagę na pieszych oraz rowerzystów, zwłaszcza wieczorem.

A idąc pieszo drogą lub jadąc rowerem pamiętajmy, że kierującemu pojazdem trudno jest zauważyć pieszego lub rowerzystę na nieoświetlonej drodze, a gdy nie ma on żadnego oświetlenia jest to praktycznie niemożliwe.

 

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kierowca
kierowca
6 lat temu

i dobrze bezmózgom trzeba mieć oczy otwarte… baranie łby