„Biała wstążka” – kampania przeciw przemocy wobec kobiet!

Termin kampanii związany jest z „16-stoma Dniami Akcji Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” , tj. pomiędzy Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, a Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Kampania „Biała wstążka” została stworzona przez mężczyzn i jest adresowana głównie do nich. Biała wstążka przypięta do ubrania symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają mężczyzn aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć tę akcję.

Akcja została zapoczątkowana przez Kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 r. na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku poniesionych ran, a zabójca popełnił samobójstwo. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 r.. Noszenie jej-szczególnie przez mężczyzn- ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Cel kampanii:

  • Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet
  • Pokazanie, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy
  • Zintegrowanie środowiska mazowieckiego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie
  • Wzmacnianie lokalnych systemów przeciwdziałających przemocy wobec kobiet

 

Źródło KWP
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments