Bezrobocie w powiecie przasnyskim spada.

Bezrobocie w powiecie przasnyskim w pierwszym półroczu 2018 r. spadło poniżej 10 proc. Na tle miast regionu wypadamy nieźle. Niestety wciąż znajdujemy znacznie powyżej ogólnopolskiej średniej wynoszącej 5,9 proc.

Wskaźnik bezrobocia w naszym kraju jest na najniższym poziomie od 1990 r. Znacząca poprawa nie jest globalna, a rozbieżności pomiędzy poszczególnymi miejscowościami – olbrzymie. W 99 powiatach notuje się wynik dwucyfrowy. Szczęśliwie Przasnysz się do nich nie zalicza.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wskaźnik bezrobocia na koniec czerwca br. w Polsce spadł do poziomu 5,9 proc., podczas gdy w zeszłym roku było to 7 proc., dwa lata temu – 8,5 proc., a w 2015 r. – 10 proc.

Najlepiej w Warszawie, w okolicach Poznania i w Katowicach

W powiecie poznańskim, obejmującym 17 ościennych gmin otaczających Poznań, odsetek osób bez pracy wynosi zaledwie 1,5 proc. i jest jednym z najniższych wyników w Polsce (zaraz po powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim, gdzie wynosi 1,4 proc.).

Na równie niskim poziomie wskaźnik bezrobocia jest w Warszawie, Katowicach i powiecie kępińskim (Wielkopolska), gdzie – według danych na koniec czerwca – wynosi 1,8 proc. Podobnie jest w Sopocie (1,9 proc.), powiecie wrocławskim i Wrocławiu, powiecie warszawskim zachodnim, oraz dwóch wielkopolskich powiatach: nowotomyskim i śremskim (po 2 proc.).

W ujęciu wojewódzkim liderem jest właśnie Wielkopolska, z najniższą stopą bezrobocia w kraju – na poziomie 3,3 proc. Kolejne jest woj. śląskie (4,5 proc.) przed Małopolską (4,8 proc.) i woj. pomorskim (4,9 proc.).

W 99 powiatach (na 380) wciąż utrzymuje się wynik dwucyfrowy. Jak wynika z danych GUS, najgorzej jest w powiecie szydłowieckim na Mazowszu (23,4 proc.). Co piąta osoba pozostaje bez pracy w powiecie łobeskim w woj. zachodniopomorskim i braniewskim w woj. warmińsko-mazurskim (po 19,9 proc.). Zaraz za nimi uplasowały się powiaty: przysuski na Mazowszu (18,6 proc.) i bartoszycki w woj. warmińsko-mazurskim (18,2 proc.).

Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem z najwyższym wskaźnikiem stopy bezrobocia w kraju, która wynosi tam 10 proc.

Na tle powiatów północnego Mazowsza mamy powody do radości

Najwięcej osób bez pracy pozostaje w pow. makowskim – u naszych południowych sąsiadów na koniec czerwca 2018 r. było ich aż 16,9 proc. Gorzej niż u nas jest także w Ostrołęce (9,4 proc.) oraz w powiecie ostrołęckim (10,5 proc.). Sporym zaskoczeniem jest dość wysoka stopa bezrobocia w pow. ciechanowskim, która wynosi 9,7 proc. To 0,5 proc. więcej niż u nas, ponieważ odsetek osób bez pracy w powiecie przasnyskim wyniósł 9,2 proc. Zdecydowanym liderem regionu pod względem niskiej stopy bezrobocia jest powiat mławski, gdzie jest jedynie 6,5 proc. bezrobotnych. To w dużej mierze zasługa dość prężnie rozwijającej się mławskiej dzielnicy przemysłowej. Działalność prowadzą tam m.in. koreański koncern LG Electronics, Wipasz, jak też producent napojów energetyzujących XL Energy Drink.

Kurier PAP oprac. Małgorzata Jabłońska


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments