Bądźmy ostrożni – nowe próby oszustwa „na policjanta”

W piątek (27.01.br.) do 9 starszych mieszkańców Przasnysza dzwonili oszuści podszywający się pod policjantów. Oszuści stosują zmodyfikowaną metodę „na wnuczka” podając się za policjantów usiłują wyłudzić pieniądze.

Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W piątek 27.01.br było ich aż 9 .W związku z tym apelujemy o ostrożność!
Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczne do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.
Jak działają sprawcy?
Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.
Podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Informuje że oszuści zostali namierzeni. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.
„Fałszywy funkcjonariusz” podaje wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Wiedząc o takim działaniu oszustów i chcąc zweryfikować informacje podane przez dzwoniącego zawsze, ale to zawsze rozłączamy rozmowę i dopiero wtedy wybieramy numery 997 lub 112.
W żadnym wypadku nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Przede wszystkim warto zapamiętać i przekazywać, że funkcjonariusze policji nigdy nie nakazują przeprowadzenia operacji bankowych.

Jeśli coś wzbudza Twój niepokój ,zadzwoń na Policję ( 997 lub 112)

http://www.policja.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-217977.mp3

KPP Przasnysz
E.N

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments