Auto Doktor radzi: Przygotuj auto do zimy…

Przygotuj auto do zimy…

Każdego roku zima zaskakuje nie tylko drogowców, ale także nas –  kierowców. Pierwszy śnieg sprawdza nasze umiejętności prowadzenia pojazdów w trudnych warunkach, a pierwszy mróz sprawdza stan przygotowania samochodów do zimy.

Jakie czynności związane z naszym autem powinniśmy wykonać przed nadejściem zimy radzi nasz zaprzyjaźniony mechanik samochodowy, Bartosz Gnojewski, właściciel firmy Auto Doktor:

Pierwszą rzeczą jaką musimy wykonać przed zimą jest wymiana ogumienia z letniego na zimowe. Opony przystosowane do sezonu jesienno-zimowego wykonane są z innej mieszanki gumy, która gwarantuje funkcjonalność opony nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Opony są bardziej miękkie a rzeźba bieżnika składa się z charakterystycznych „klocków”. Ponadto opona wyposażona jest w szersze i głębsze rowki obwodowe i rowki poprzeczne, które zapewniają doskonałe odprowadzanie wody. Głębokość bieżnika opon zimowych jest większa niż w oponach letnich i wynosi 4mm – opony z bieżnikiem poniżej tej wartości nie zapewniają optymalnego bezpieczeństwa. Wielu kierowców posiada komplety kół na sezon letni i zimowy. Wraz ze zmianą pory roku przekładają całe koła. Należy wtedy pamiętać o wyważeniu ich przed założeniem, gdyż w czasie użytkowania pojazdu opony zużywają się nierównomiernie, skutkując tzw. „biciem”, co przekłada się na szybsze zużycie m. in. elementów układu kierowniczego w pojeździe a także na komfort podróżowania.

Kolejnym bardzo ważnym punktem przygotowań jest kontrola stanu technicznego akumulatora w pojeździe. Obecnie na rynku dostępne są akumulatory bezobsługowe  tzw. spiralne, lub żelowe, gdzie czynności obsługowe sprowadzają się tylko do kontroli stanu naładowania akumulatora. Natomiast akumulatory starego typu wymagają standardowych czynności obsługowych, takich jak kontrola ilości elektrolitu oraz stanu naładowania. Jeśli ubytek elektrolitu zauważalny jest tylko w niewielkim stopniu – po prostu dolewamy wody destylowanej, a naładowanie akumulatora nastąpi w trakcie jazdy (zakładając, że alternator w samochodzie jest sprawny).  Natomiast jeśli ubytek elektrolitu w akumulatorze jest znaczny, należy wyjąć akumulator, dolać wody destylowanej i podłączyć go pod prostownik. W tym przypadku należy usunąć wszelkie korki zamykające cele akumulatora, gdyż podczas ładowania w skutek nagromadzenia gazów, może dojść do jego rozerwania. Czynność ta wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, gdyż elektrolit jest substancją żrącą, i kontakt ze skórą może doprowadzić do poparzeń. Drugą kwestią niezwykle istotną przy obsłudze akumulatora jest kontrola stanu klem. Należy oczyścić je z wszelkiego nalotu, a jeśli stwierdzimy ich ubytek, wymienić na nowe. Wszystko zamontować wykorzystując wazelinę techniczną.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na olej silnikowy i przekładniowy, przestrzegając terminów przeglądów przewidzianych przez producenta pojazdu oraz producenta oleju. Jeśli olej w silniku jest zbyt stary po dużym przebiegu, wówczas w niskich temperaturach jego gęstość jest inna od zalecanej, a wartości smarujące znacznie obniżone. Zbyt stary i gęsty olej przekładniowy może uniemożliwić zmianę biegów w pojeździe oraz doprowadzić do uszkodzenia mechanizmów skrzyni biegów.

Bardzo istotną kwestią jest również kontrola jakości płynu w układzie chłodzenia i ewentualnie, jego wymiana na nowy. Na rynku dostępne są testery, które umożliwiają samodzielną kontrolę. Wykonujemy ją zawsze na zimnym silniku delikatnie odkręcając korek na zbiorniczku wyrównawczym lub chłodnicy, gdyż ciśnienie panujące w układzie jest znaczne i można się oparzyć. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości płynu, należy bezdyskusyjnie wymienić go na nowy, gdyż zaniedbanie może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Jeśli już zdarzy się nam o tym zapomnieć i spodziewamy się, że układ mógł zamarznąć, wówczas pod żadnym pozorem nie należy uruchamiać silnika. Należy auto zaholować do ciepłego garażu lub warsztatu i pozwolić mu swobodnie rozmarznąć.

Użytkownicy aut powinni ponadto zadbać o wymianę filtra paliwa, gdyż w momencie pojawienia się temperatur ujemnych, woda która się wytrąci, potrafi zatkać filtr, uniemożliwiając rozruch silnika.

Właściciele samochodów z silnikami zasilanymi benzyną muszą sprawdzić stan kabli wysokiego napięcia oraz świec zapłonowych, gdyż wilgoć i niskie temperatury mogą prowadzić do przepięć i przebić skutkujących nieprawidłową pracą silnika, a wielu przypadkach niemożliwością jego uruchomienia.

Wszelkie poranne problemy z uruchomieniem silnika diesla mogą być związane z nieprawidłową pracą świec żarowych, które muszą być okresowo sprawdzane.


Bartosz Gnojewski

www.autodoktor.com.pl


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
10 lat temu

Doktor radzi, doktor nigdy Cię nie zdradzi. Ma rację, oponki to podstawa bezpieczeństwa zimą. Pozdrawiam