AMERYKAŃSKA FIRMA LOCKHEED MARTIN I POLITECHNIKA WARSZAWSKA ROZPOCZĘŁY DZIAŁANIA W PRZASNYSKIEJ STREFIE GOSPODARCZEJ

AMERYKAŃSKA FIRMA LOCKHEED MARTIN I POLITECHNIKA WARSZAWSKA ROZPOCZĘŁY DZIAŁANIA  W PRZASNYSKIEJ STREFIE GOSPODARCZEJ W RAMACH POLIGONU DOŚWIADCZALNO -WDROŻENIOWEGO, KOLEJNE 4 GLOBALNE FIRMY SĄ ZAINTERESOWANE BUDOWĄ ZAKŁADÓW W PSG

Zespół studentów i naukowców Politechniki Warszawskiej w obecności przedstawicieli amerykańskiej firmy Lockheed Martin przeprowadził udane eksperymenty pierwszej fazy integracji działania floty bezzałogowych platform powietrznych na terenie strefy gospodarczej w Sierakowie. Prezentacja ta wyznacza nowy, istotny etap współpracy między uczelnią a firmą Lockheed Martin w ramach projektu badawczego: Optymalizacja bezzałogowego „systemu systemów” (Optimization of Unmanned System of Systems, OpUSS), realizowanego od listopada 2013 roku.

Zainteresowanie współpracy z poligonem w ramach projektu „Poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” wykazują 3 globalne firmy amerykańskie i jedna globalna firma europejska. Firmy te rozważają budowę zakładów na terenach Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

zdjecie__zaj

Współpraca ze światowym liderem w dziedzinie technologii lotniczo-kosmicznej nad zaawansowanym oprogramowaniem optymalizacji to dla naszych studentów niepowtarzalna szansa rozwoju kwalifikacji – mówi prof. Janusz Narkiewicz, lider i kierownik merytoryczny projektu ze strony Politechniki Warszawskiej. – Projekt zakłada m.in. integrację wspomnianego oprogramowania na pokładzie floty statków bezzałogowych, jako demonstrację możliwości jego wdrożenia. Myślę, że trudno o lepszy przykład współpracy badawczej i transferu technologii między firmą a uczelnią wyższą – dodaje.

09_04_pw_01

Starosta przasnyski Zenon Szczepankowski spotkał się z osobami kierującymi projektem
w ramach realizacji porozumienia pomiędzy Starostwem Przasnyskim, WSJO w Przasnyszu
i Politechniką Warszawską.

zdjecie_zaj

Powiat Przasnyski, Politechnika Warszawska, WSJO w Przasnyszu i PWSZ w Ciechanowie złożyli wspólny wniosek do Brukseli o wartości 123,4 mln zł na potrzeby budowy poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w Przasnyszu. Do czasu uzyskania dotacji wstępną fazę projektu finansuje polski rząd i amerykańska firma Lockheed Martin.

Misją firmy Lockheed Martin jest nawiązanie współpracy oraz inwestycja w rozwój polskich inżynierów, którzy są jednym z najważniejszych elementów rosnącej bazy naukowo-przemysłowej kraju oraz pomoc w spełnieniu nowych wymagań sektora komercyjnego i wojskowego. Lockheed Martin jest światowym liderem w dziedzinie technologii lotniczo-kosmicznej. Produkuje samoloty, które zapewniają bezpieczeństwo wielu narodom świata, takie jak F-16 Fighting Falcon, C-130 Hercules i F-35 Lightning II.

Wydział Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, jest jednym z nielicznych wydziałów uczelni technicznych w Polsce, kształcących studentów na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Ponad pięćdziesięcioletnia tradycja kształcenia specjalistów w dziedzinie lotnictwa na poziomach studiów inżynierskim, magisterskim i doktorskim oparta jest na głębokich podstawach teoretycznych oraz doświadczeniu praktycznym w prowadzeniu badań i prac inżynierskich na potrzeby przemysłu lotniczego oraz obronnego.

W roku 2015 WSJO Przasnysz i Politechnika Warszawska planują otworzyć wydział techniczny w Przasnyszu. Nabór studentów rozpocznie się w czerwcu 2015 r. Studenci i naukowcy będą ściśle współpracować z przemysłem amerykańskim i odbywać tam praktyki. Chęć pracy na wydziale technicznym w Przasnyszu w ramach tzw. pierwszego etatu zadeklarowało już 8 profesorów i 8 adiunktów. Umożliwia to już spełnienie warunków Komisji Akredytacyjnej.

Źródło: Lockheed Martin, Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

Sławomir Czaplicki

Kierownik Referatu

Rozwoju Gospodarczego, Promocji

i Rynku Pracy

Rzecznik Prasowy


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments