Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe wzrośnie od nowego roku. Prezydent podpisał nowelizację.

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą stawki podatku akcyzowego od napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich będą wyższe o około 10 % w stosunku do dotychczas obowiązujących.

W listopadzie to Sejm zdecydował o podwyższeniu podatku akcyzowego od alkoholi i wyrobów tytoniowych. Teraz nowelizacja została podpisana przez prezydenta.

Szczegółowe kwoty nie są jeszcze znane, jednak szacuje się, że koszt zakupu paczki papierosów wzrośnie o około 1 złoty. Paczka tytoniu będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 23 zł.

Akcyzą objęty również będzie płyn do papierosów elektronicznych. W tym przypadku wyniesie ona 0,55 zł za każdy mililitr płynu.

Z uzasadnienia nowego projektu wynika, że podniesienie akcyzy na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki 40 procentowej wódki o ok. 1,50 zł brutto, wina (0,75l) o ok. 1,40 zł brutto, a puszki piwa o ok. 0,20 zł.

Ostatni raz akcyza na papierosy i alkohol wzrosła w 2013 r. Wówczas ustalono stawki akcyzy na: 15% dla alkoholu i 5% dla papierosów i tytoniu.


guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Napiszcie coś proszę o dotacji na TVPiS. Prawie 2 mld złotych w 2020 roku! 2.000.000.000!
Tobjest dopiero skandal. Jacuś Kurski chodzi uśmiechnięty, ale ma pieniążki na swoją propagandę. Dla niepełnosprawnych nie ma, dla nauczycieli nie ma, dla pielęgniarek nie ma, dla chorych nie ma, a dla Jacusia 2 miliardy się znalazły.

Ja znajoma
Ja znajoma
1 rok temu
odpowiada  Marek

Bez przesady nauczyciele mają dużo i tak za tyle godzin pracy niepełnosprawni też dostali a papierosy i alkohol nie są środkami pierwszej potrzeby do życia Więc nie pisz głupot powinny zdrozeec i to dobrze kogo stać niech się truje

Marek
Marek
1 rok temu
odpowiada  Ja znajoma

Nauczyciele mają dużo? To spróbuj przeżyć za pensje początkującego nauczyciela w Warszawie. Powodzenia. Jak pójdziesz ponkredyt na mieszkanie do banku to Cię doradca śmiechem zabije.
Innie napisałem, że to źle, że akcyzę podnoszą. Wódka jest w Polsce za tania i zbyt łatwo dostępna.

Hubert
Hubert
1 rok temu
odpowiada  Marek

Marek, a kto Ci kaze iść do Warszawy ? Nie dajesz rady idziesz również do drugiej pracy. Takie jest życie

Marcin
Marcin
1 rok temu
odpowiada  Marek

Ile godzin pracuje nauczyciel miesiącu?ferie płatne wakacje płatne i jeszcze mało.pracownik fizyczny 6dni w tygodniu po 10-12h dziennie za najniższa.niech te nauczyciele szkoleni wielce nie przesadzaja

Alicja
Alicja
1 rok temu
odpowiada  Marek

Ty i tak masz wszywkę wiec co cie akcyza na alkohil interesuje?

Tatulek
Tatulek
1 rok temu

Dobra zmiana! PiS reaktywuje meliny!