9,7 mln zł na 615 nowych miejsc w żłobkach na Mazowszu

33 oferty z Mazowsza zakwalifikowano do realizacji w ramach I edycji programu „Maluch” 2013. Po podpisaniu porozumień z wojewodą, samorządy otrzymają 9,7 mln zł. Dotacja umożliwi powstanie 615 nowych miejsc w żłobkach i dofinansowanie 572 już istniejących. Celem programu jest rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.

W Warszawie powstanie 225 nowych miejsc. Dofinansowanie przeznaczone będzie na adaptację i wyposażenie pomieszczeń i terenu przy ul. 6 Sierpnia oraz prace wykończeniowe budynku przy ul. Chodeckiej 2. Dotacja pomoże też zaadaptować i wyposażyć skrzydła budynku pogotowia opiekuńczego przy ul. Bonifacego. Nowe miejsca powstaną też w żłobku przy ul. Klaudyny. Ponadto, władze Warszawy otrzymają dofinansowanie do wydatków na funkcjonowanie 488 istniejących już miejsc – wsparcie otrzymają żłobki przy ulicach: Wiktorskiej, Białobrzeskiej, Prochowej, Nowogrodzkiej, St. Augusta, Strumykowej, Ożarowskiej, Pawlikowskiego, Muszlowej, Kasprzaka, Kukuczki, Szerokiej, Kosynierów, Dziupli i Domaniewskiej.

W Płocku powstanie 116 nowych miejsc. Przebudowany i rozbudowany zostanie żłobek przy ul. Lachmana. Wsparcie otrzyma też nowo powstający żłobek na osiedlu Podolszyce Północ. Radom uzyska wsparcie na funkcjonowanie 60 istniejących miejsc: w żłobku przy ul. PCK (10) oraz przy ul. Sobieskiego (50).

Dotacja umożliwi też budowę gminnych żłobków i powstanie nowych miejsc w okolicach Warszawy: w Konstancinie – Jeziornie (75) oraz Sochaczewie (80). W Legionowie w Miejskim Żłobku utworzone zostaną nowe miejsca (24) oraz dofinansowanie uzyskają dotychczas działające (10). W Błoniu wsparcie na funkcjonowanie 14 miejsc otrzyma żłobek przy ul. Orzeszkowej. Ponadto, nowe miejsca powstaną w powiecie przasnyskim – odbudowany i rozbudowany będzie żłobek i klub dziecięcy w Chorzelach (46 miejsc). Dzięki dotacji utworzone zostaną gminne żłobki w Sulbinach, w powiecie garwolińskim (20) oraz w Gąbinie, w powiecie płockim (24). Powstanie też 5 nowych miejsc w klubie dziecięcym w Lelicach (powiat sierpecki).

Wnioski można było składać do 18 marca br. do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Zgłoszenia oceniał zespół powołany przez wojewodę mazowieckiego. Następnie, pozytywnie zaopiniowane oferty przekazano do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które podało ostateczne wyniki konkursu.

„Maluch” to program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Jego głównymi celami są: poprawa standardów funkcjonowania, dostosowanie placówek do potrzeb lokalnej społeczności oraz umożliwienie rodzicom i opiekunom podjęcie aktywności zawodowej. Dotacja powinna być wydana w 2013 r. Na Mazowszu w latach 2011 – 2012 r. gminy otrzymały w ramach programu łącznie 6, 2 mln zł dotacji, powstało 677 miejsc w żłobkach.


Mazowiecki Urząd Wojewódzki


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments