93. rocznica „Cudu nad Wisłą”

Apele poległych, msze święte, zawody sportowe oraz wydarzenia kulturalne towarzyszyły tegorocznym obchodom 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. W mazowieckich uroczystościach udział wzięli m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz wojewoda Jacek Kozłowski.

Centralne uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyły się 15 sierpnia pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Około godz. 12.30 rozpoczął się pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego (Aleje Ujazdowskie – od Pl. Na Rozdrożu do ul. Gagarina). Na ulicach Warszawy można było podziwiać m.in. samobieżną haubicoarmatę Dana, wyrzutnię rakietową Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz wozy dowodzenia. Również w czwartek odbyły się obchody 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, które patronatem honorowym objął wojewoda mazowiecki. Głównym punktem była msza święta oraz apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku. Wśród atrakcji zorganizowano m.in. XXII półmaraton „Cud nad Wisłą”, turniej brydżowy, zawody gołębiarskie, zlot motocyklowy „MotoCud” oraz liczne koncerty.

W środę 14 sierpnia, na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się uroczysty apel pamięci. Przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych i służb mundurowych, a znicze na mogiłach zapalili żołnierze i harcerze. Obchody upamiętniające bohaterów „Cudu nad Wisłą” z 1920 roku zainaugurował 13 sierpnia w Ząbkach koncert warszawskiego Chóru „Polonia”. O godz. 18 odprawiono uroczystą mszę świętą w kościele pw. Świętej Trójcy, po której wojewoda Jacek Kozłowski złożył kwiaty przy pomniku poległych w obronie ojczyzny w sierpniu 1920 roku.

Bitwa Warszawska, określana mianem „Cudu nad Wisłą”, rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy (m.in. w okolicy Radzymina i Ossowa). Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało o zachowaniu niepodległości Rzeczypospolitej i powstrzymało rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. W rankingu przełomowych bitew w historii świata „Cud nad Wisłą” zajmuje osiemnaste miejsce.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments