14 Syberyjski w płockim muzeum

Kończąc pracowity dzień, pojechaliśmy do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tym razem rekonstruktorom z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza przyszło wystąpić z prezentacją przed inną publicznością, zamiast młodzieży szkolnej – pracownicy i zaproszeni goście Muzeum.

Po krótkim przedstawieniu naszej grupy, przystąpiliśmy do omawiania tematów związanych z okresem powstania. Pokazaliśmy i omówiliśmy broń czarnoprochową, zarówno ‚skałkówki’ jak i broń kapiszonową, przedstawiając wady i zalety. Byliśmy dość dobrze zaopatrzeni w broń krótką, różnych typów, od repliki kawaleryjskiego pistoletu kapiszonowego po rewolwer, więc każdy ze słuchaczy mógł wziąć do ręki egzemplarz broni i z bliska przypatrzeć się konstrukcji.

Korzystając z multimedialnej prezentacji, omówiliśmy kilka innych systemów broni palnej, a także broń białą, której niestety nie mogliśmy zabrać. Przedstawiliśmy pokrótce taktykę walk powstańczych, a nawiązując do osoby Zygmunta Padlewskiego, wspomnieliśmy o jego działaniach w przasnyskiem.

Po zakończeniu naszej prezentacji, wysłuchaliśmy krótkiego koncertu pieśni patriotycznej, a po zakończeniu części oficjalnej, odpowiadaliśmy na dość liczne pytania zainteresowanych naszą działalnością osób.

Dziękujemy Muzeum Mazowieckiemu za zaproszenie nas, i mamy nadzieję, że dalsza współpraca będzie owocna i pełna sukcesów.

Dziękujemy również panom P. Dąbrowskiemu i Z. Miecznikowskiemu za udostępnienie zdjęć.


Mariusz Mocekguest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments