14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza – Łomianki – Wystawa Powiew Wolności

W dniu 25 stycznia 2013 roku delegacja 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza wybrała się do Łomianek by przeprowadzić wykład na temat Powstania Styczniowego. Jego przebiegu, skutków oraz uzbrojenia i umundurowania powstańców. Jednocześnie w budynku ICDS (Integracyjne Centrum Sportowo Dydaktyczne) w Łomiankach prezentowana była wystawa grafik Artura Grottgera pt: Powiew Wolności udostępniona przez GRH 14PSS z Przasnysza.
Uroczystości otworzył swoim wystąpieniem Burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski a całe spotkanie prowadził Miłosz Manasterski – Dyrektor Domu Kultury w Łomiankach. O godz. 10.00 wyemitowano krótki film z inscenizacji Powstania Styczniowego, która odbyła się 22 stycznia 2012 roku na przasnyskim rynku. Tuż po zakończeniu filmu Mariusz Maciaszczyk z GRH 14PSS zapoznał uczniów łomiankowskich szkół z realiami wydarzeń sprzed 150 lat a kolega z GRH Bartosz Baraniecki przybliżył działanie i typy uzbrojenia powstańców od kos po broń palną. Po prezentacji teoretycznej rozpoczęła się ta bardziej oczekiwana, praktyczna a mianowicie pokaz wystrzałów z broni czarnoprochowej odpalanej skałkowo i kapiszonowo. Co niektórzy pod czujnym okiem rekonstruktorów mogli sami oddać strzał. Po godz. 10.00 cały pokaz został powtórzony przed kilkuset osobową grupą młodzieży z łomiankowskich szkół. Po całym spotkaniu, smacznym posiłku w restauracji ICDS rekonstruktorzy wrócili do domu a wystawa ‚Powiew Wolności’ powędrowała na następne prezentacje do Błonia, Grodziska Mazowieckiego, na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie odbywa się kilkudniowa konferencja międzynarodowa, do Muzeum w Pruszkowie, Biblioteki Publicznej w Warszawie, Domu Kultury w Lomiankach itd.

Uczestnicy i goście:
– przedstawiciele GRH 14PSS z Przasnysza,
– Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski,
– przedstawiciele władz gminy,
– Społeczny Komitetu Obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Łomiankach w składzie; kombatantów, dyrektorów lokalnych szkół, działaczy Stowarzyszenia Dobro Wspólne oraz łomiankowskich społeczników.
– uczniowie łomiankowskich szkół.
Mariusz Maciaszczyk


Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.