14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza dalej edukuje młodzież

Edukacja regionalna – Żelazna Rządowa.

Nie zważając na zimową aurę, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza kolejny raz odwiedził szkołę w okolicach Przasnysza.
Tym razem byliśmy w szkole w Żelaznej Rządowej. Szkoła do której uczęszcza ledwo ponad 50 dzieci, położona w ładnej, szczególnie zimą, okolicy. Choć dojazd trudny, szczególnie że żadnych a odpowiednich służb drogowych w zasięgu wzroku nie było.

W sali, gdzie przyszła chyba połowa dzieci uczących się w szkole, zaprezentowaliśmy wyposażenie i uzbrojenie powstańców roku 1863. Dzieci mogły dotknąć czy „przyłożyć” się do strzelby kapiszonowej, ( czasem to było trudne ze względu na wzrost 😉 ), czy pobawić się zabawkowym pistoletem pokazującym działanie broni systemu Lefaucheaux. Zaś pani nauczycielka miała możliwość dokładnego obejrzenia „zdobycznego” baszłyka, i odgadywania z jakiej wełny jest uszyty. Śmiechu było sporo, ale po niewielkich podpowiedziach udało się ustalić.

Następnie, już na zewnątrz, zaprezentowaliśmy całą procedurą przygotowania broni czarnoprochowej do strzału. Huk wystraszył cała okolicę, nawet rozweselone dzieciaki na sporą chwilę zamilkły.

W drodze powrotnej chcieliśmy odwiedzić mogiłę powstańców, poległych w bitwie pod Żelazną 6 listopada 1863 r. Niestety, warunki drogowe uniemożliwiły dojazd, ale przy najbliższej okazji odwiedzimy jeszcze Żelazną.

Dziękujemy za zaproszenie do szkoły i obiecujemy jeszcze nie raz zawitać w tamte okolice.


Mariusz Maciaszczykguest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janina
Janina
7 lat temu

Ta edukacja to coś nowego i bardzo ciekawego. Winszuję tej grupie bo Ich zapał i pasja winna być przykładem.