14 PSS z Przasnysza w Skansenie Rzeki Pilicy

Pamiętny rok 1863 w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

12 maja 2013 r. w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. odbyła się majówka historyczna ‚Pamiętny rok 1863’. Na majówce nie zabrakło koła TPZP GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, którzy wcielili się w rolę powstańców styczniowych 1863. Po przyjeździe do Skansenu rozpakowaliśmy się i przed imprezą wyruszyliśmy z Panem Dyrektorem skansenu Andrzejem Kobalczykiem do pobliskich ‚Grot Nagórzyckich‚ pozwiedzać miejsce gdzie kiedyś chłopi wydobywali piasek i wywodzili go furmankami. Piasek służył do celów gospodarczych, a z czasem hucie szkła do wyrobu swoich materiałów. Groty bardzo dobrze utrzymane przez administratora, którym jest Skansen Rzeki Pilicy. Bardzo solidnie wykonany ostemplowany deptak doskonale służy jako trasa zwiedzania grot. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się inscenizacja batalistyczna przedstawiająca wydarzenia z przed 150-u lat jakie miały miejsce nieopodal dzisiejszego Skansenu. W batalii przedstawiony został atak Powstańców na oddział rosyjski, który pod naporem dzielnie walczących Polaków wycofywał się. W miedzy czasie zaprezentowano Przysięgę Powstańczą przeprowadzoną przez Krzysztofa Daszyńskiego z grupy ‚Żelazny Orzeł‚, który wcielił się w rolę Polskiego księdza. Ostatnią akcją batalii był zmasowany atak powstańców w tym strzelców i kosynierów na pozycje rosyjskie, zdobycie działa i wzięcie jeńców.

Tego dnia na terenie Skansenu było wiele innych atrakcji minn; Zaprezentowana została wystawa grafik Artura Grottgera pt: ‚Powiew Wolności’. Wystawę udostępniła GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza. Telewizja Polska rozstawiła i udostępniła zwiedzającym swoje miasteczko cyfrowe. Można było zagrać w grę karcianą o Powstaniu Styczniowym, której autorami są Łukasz Wrona i Piotr Krzystek. Były koncerty, konkursy, pokazy uzbrojenia itp.

W imieniu naszej GRH składam serdeczne podziękowania organizatorom za zaproszenie do Skansenu Rzeki Pilicy na wspaniały dzień jakim była ta majówka historyczna. Niezastąpionej publiczności już tradycyjnie za gorące brawa. Kolegom rekonstruktorom, że z nami wytrzymali i za współpracę.

Uczestnicy

Strona Powstańcza:
– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej,
– SRH Żelazny Orzeł

Strona Rosyjska:
– GRH 9 Rota 1863 z Bielawy,
– Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich
– Grzegorz Jaczyński – Fundacja Wojskowości Polskiej

Relacja na żywo z programu o cyfralizacji na majówce…

Wydarzenia ze Skansenu w TVP Łódź…

Galeria zdjęć


Mariusz Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments