14 PSS z Przasnysza: Inscenizacja bitwy pod Waliłami 1863. Dzień II

W dniach 27-28 kwietnia 2013 roku w Uroczysku Piereciosy koło Walił (gm. Gródek, podlaskie) odbyły się wojewódzkie obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W uroczystościach wzięli udział rekonstruktorzy z 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

28 kwietnia w niedzielę w kolejnym dniu uroczystości odbywał się piknik historyczny. W czasie pikniku odbyła się kolejna inscenizacja bitwy pod Waliłami (Piereciosami). Aura nie dopisywała ponieważ od samego rana padał ulewny deszcz. Zimna i deszczowa niedziela nie przeszkodziła rekonstruktorom w przeprowadzeniu batalii choć co zrozumiałe przy mniejszej widowni niż dzień wcześniej. I tym razem pole na Uroczysku rozgrzmiało jak przed 150 laty. Pomimo deszczu broń sprawowała się dobrze i przy intensywnym strzelaniu nie nadążyła moknąć. W ponad godzinnym pokazie batalistycznym widzowie mogli obejrzeć starcie na broń białą; szable, kosy, siekiery, toporki itp. by niestety obejrzeć kolejną porażkę powstańców.

W czasie niedzielnego pikniku otwarto ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą po miejscach odnoszących się do Powstania Styczniowego na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Szlak ma ok. 70 km długości, przebiega przez: Czarną Białostocką, Supraśl, Żednię i Waliły. Początek szlaku znajduje się w Czarnej Białostockiej a zakończeniem jest uroczysko Piereciosy w nadleśnictwie Waliły.

GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich dziękuję za te dwa dni prawdziwego patriotyzmu. Dziękujemy publiczności za wspaniałą serię oklasków, organizatorom za zaproszenie nas do przepięknego Uroczyska Piereciosy a kolegom rekonstruktorom za wspaniałą współpracę i koleżeńskość w czasie inscenizacji jak i całej uroczystości.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy
GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
– Leśnicy jako kosynierzy.
Rosjanie
– Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY”
– Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich
– Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie jako dragoni
– Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 1PSK z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim- członkowie szwadronów Łosice i Trzebieszów w szeregach kawalerii rosyjskiej. 

Zobacz Galerię zdjęć.


Mariusz Maciaszczyk


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments